23. 11. 2018 13:10nové

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

změněno 28. 10. 2020 20:26 nové

Dobrý den,
Ráda bych se zeptala na osvětlení náležitostí ohledně přijímacího řízení do Mgr. studia obecné jazykovědy, otázky nikoliv administrativního rázu.
Na stránkách je uvedeno, že se přijímací zkouška do Mgr. studia tvoří z otázek z bakalářských státních zkoušek, ale odkaz na ně bohužel nefunguje - není platný.
Chtěla bych se tedy zeptat, mohl byste prosím vložit do fóra platný odkaz na tyto otázky s volnou odpovědí, a nebo zde popsat "páteř" přijímací zkoušky ?
Chtěla bych se ještě zeptat, při posuzování vhodných kandidátů na tento obor se bere v potaz příbuznost oboru, ze kterého kandidát přichází.
Je možné být akceptován na Mgr. studium obecné jazykovědy z oboru historie nebo z podobných historických oborů ?

Mockrát děkuji a přeji hezký den
29. 10. 2020 12:13nové
1/1

Milá Kláro,

těší nás vás zájem o studium. V prvé řadě se omlouvám za chybný odkaz. Tu stránku bohužel přímo nespravuje náš ústav, ale již jsem požádal o opravu. Správný odkaz je:
http://www.phil.muni.cz/jazyk/files/okruhy-bc-2016.pdf

Dále musím uvést na správnou míru jednu novou věc, a to, že se v tomto roce změnila podoba přijímacího řízení. Nové podmínky se bohužel kvůli zmatkům způsobeným koronavirovou pandemií ještě na web nedostaly. Nově platí:
1) Bez přijímacího řízení jsou pouze na základě přihlášky přijati studenti, kteří státní bakalářské zkoušky z obecné jazykovědy absolvovali s hodnocením A-C.
2) Přijetí ostatních studentů se posuzuje na základě motivačního dopisu, ve kterém studenti popíšou svůj vztah k jazykovědě a důvody, proč jazykovědu studovat chtějí. To by byl váš případ.

A k poslednímu dotazu: Ano, posuzujeme i příbuznost oborů, ale není to podmínka. Obecně vítáme, že je náš obor atraktivní i pro nejazykovědce. V mnoha ohledech má takový student výhodu proti ostatním. Na druhou stranu ale je třeba počítat s tím, že magisterská jazykověda přece jenom předpokládá jistou znalost jazykovědy. Proto je vhodné, aby si takový student případně paralelně zapsal i nějaké úvodní kurzy z bakalářského studia nebo některé základní poznatky získal jinak.

Snad jsem zodpověděl všechny vaše dotazy.

Zdraví
Aleš Bičan