změněno 26. 3. 2020 13:29 nové

Jsem Vám k dispozici a rád zodpovím jakékoli dotazy ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá, proč je zajímavé a jestli je pro vás vhodné z hlediska vašeho bakalářského oboru. Rád objasním i cokoli dalšího ohledně navazujícího magisterského programu Religionistika.

Také Vám rád pomohu, pokud volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností "zevnitř" nebo chcete vědět, kam se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše další směřování a kariéra.

Jen dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ne naším programem, prosím směřujte raději na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.
Jan Uhlíř
1. 3. 2019 14:04nové
Dobrý den,
jsem studentem Univerzity Palackého v Olomouci, bakalářský obor Archivnictví a pomocné vědy historické, který letos ukončuji a rád bych pokračoval v magisterském studiu. Velmi mne zaujal Váš obor Religionistika a nabídka vyučovaných předmětů. Chci se zeptat, zda je tento obor vhodný i pro archiváře, rád bych si rozšířil obzory i z jiné oblasti.
Děkuji za Váš čas a ochotu
Jan Uhlíř
změněno 26. 3. 2020 13:40 nové
Dobrý den,

děkuji za dotaz a omlouvám se, že odpovídám až teď, snad stále včas (přihlašování je možné do 30. 4.) - až teď jsem našel možnost nechat si zasílat příspěvky z fóra emailem a hned jsem ji zapnul.

Ano, náš obor je rozhodně pro archiváře vhodný. Možná sám zvážíte, že bude užitečné si v rámci volitelných kreditů doplnit pár kurzů z bc. studia (rád Vám dám po přijímacím řízení nějaká doporučení), ale nevidím tu žádnou překážku, naopak bych někoho z Vašeho oboru ve studiu velmi uvítal.

Sám mám takové obecně medievistické základy latinské paleografie a kodikologie a například mi tu zrovna teď leží ladem jeden zajímavý projekt který jsem vymyslel, ale věnuji se teď něčemu jinému; říkám mu AUCTORITATES. Pohybuje se na rozhraní (1) dějin textu a literární kultury a (2) digitálních humanitních věd, pro případ, že by Vás třeba zaujal, lze tam zacílit závěrečnou práci. Zaměřuje se na interpretaci rukopisného souputnictví (souvýskytu textů/autorů v rukopisech) a identifikaci textových přejímek.

Kolega doc. Luboš Bělka zase pracuje na vydávání rukopisných a fotografických materiálů českých legionářů, režisérů a cestovatelů, kteří navštívili ve 20. stol. Tibet a Mongolsko (fotografie, deníky...) - další krásná archivářská zálžitost.

Samozřejmě máte i mnoho jiných možností, kam se ve studiu a závěrečné práci zaměřit, chtěl jsem jen ilustrovat, že jsme na magisterské projekty takto zaměřené nachystaní a velmi by nás těšilo na nich s Vámi spolupracovat.

Magisterskou religionistiku nabízíme ve třech studijních plánech:

(a) jednooborově;
(b) dvouoborově jako hlavní obor (2/3 kreditů a závěrečná práce u nás);
(c) dvouoborově jako vedlejší obor (1/3 kreditů u nás, závěrečná práce na druhém oboru).


Dejte vědět, budeme se případně těšit na shledanou na přijímacím řízení!

Srdečně Vás zdravím,
David Zbíral.
Denča Letko
20. 11. 2022 10:38nové
Dobrý den,
jsem ještě student Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína v Hradci Králové a dost se o religionistiku zajímám. Ráda bych s tím v budoucnosti nějak pracovala, ale nevím, jakou práci religionistika obnáší. Též uvažuji, že bych bakaláře studovala na Univerzitě v Pardubicích, bylo by potom možné navázat zde?
Děkuji za případnou odpověď.
Letková
21. 11. 2022 09:27nové

Srdečně zdravím,
z dotazu implicitně vyvozuji, že se ptáte na podobu bakalářského studijního programu. Základní informace naleznete zde: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/24157-religionistika

S případným konkretnějším dotazem se na mě prosím kdykoli obraťte.

Co se týče druhého dotazu: ano, je možné pokračovat v navazujícím magisterském studium s bakalářským titulem z jiného pracoviště.
22. 11. 2022 10:15nové
Ještě doplním, že naši absolventi rozhodně jsou dobře zaměstnatelní, a - i když to uvažuji hodně dopředu - ti, kdo u nás absolvují studium až do doktorského stupně, mají vysokou úspěšnost v získávání práce v oboru (od r. 2016 cca 70 % u absolventů doktorského studia do roka od absolvování).