Thread: Poplatky
new
04 May at 22:07

Dobry den,
pred nekolika lety jsme se dvakrat pokousela o studium, jednou na FSS, podruhena FF. V obou pripadech slo o kombinovanou formu studia. Protoze jsme byla neuspesna vzdala jsem se jakyhkoliv planu ohledne studia. Nicmene kvuli zmene zamestnani a tak jsme se loni prihlasila na CZV - Vychovatelstvi na Ped.f. A po letech sjem tak navsitivla IS, bylo to nejak tesne pred zemnou ISu, a v estarem sjem si nasla ze mam vycerpane 4 semestry, ze zbyva 8 semestru. Podivila jsem se, ale rekla jsme si ze treba tim ze prvni studium bylo v letech 2000/2002 tak ze treba nebylo zapocitane, ze se treba nejak menili podminky. A protoze se mi na CZV celkem darilo (v dubnu sjem jej uspesne ukoncila) tak jsem si rekal, ze zkusim VS do tretice a podala si prihlasku. Opetne na kombinovane studium.
V patek jsem se radovala z pomerne slusneho percentilu, ktery by mi mohl zarucit prijeti/je vyrazne vyssi nez meli loni posledni prijmuti), jenze ted si tak prochazim ruzne veci na netu a v ISu. A ted jsem tam nasla to co ve starem ISu ne... celkova doba, a v informacich o poplatich jsem se dozvedela, ze jde o poplatky za dobu, nikoliv za semestry... A ja tam mam:

Výpočet ke dni: 04. 05. 2019
Úseky celkové doby studia: 1. 9. 2000 -- 15. 11. 2002, 20. 7. 2004 -- 18. 4. 2006
Dnů celkové doby studia: 1442 (tj. 3 r., 11 měs., 12 d.)

Semestry studia
SZR omezuje maximální dobu trvání jednoho studia.

Již vyčerpaná délka přerušení studia: 0 z 6 semestrů
Již vyčerpaná délka celého studia: 4 z 12 semestrů

Takze kdybych byla opravdu ted prijata tak vlastne nemohu nastoupit protoze bych okamzite musela hradit ty silene vysoke poplatky? Neni na kombinovane studium nejaka vyjimka? Asi ne co. Kdyz neni nikde zminovana :(
new
04 May at 23:21
Ano, našla jsi to správně. Forma studia není podstatná. Poplatek Ti bude vyměřován již od počátku studia (přesněji první vznikne tři týdny po zápisu). Za chyby se prostě platí, byť tedy MU není ohledně výše poplatků zrovna vstřícná univerzita (ale obecná pravidla jsou na VVŠ stejná)... Takže pokud nedokážeš zvládnout Bc studium nějak významně rychleji (třeba díky započtení CŽV), asi by bylo levnější poohlédnout se jinde.
new
04 May at 23:40

Takze je to tedy v háji. 180 000 proste dat nemuzu. CZV jsem delala Vychovatelstvi, ted jsme se hlasila na Specialni pedagogiku, coz si mylsim, ze neni moc co uznavat :(.
Ohlizet se jinde asi proste nema stejne cenu.

Inu skoda no. Nenadelam nic, jen nechapu proc jsou poplatky pro prezencni studium a kombinovane stejne. Oficialne jsem nidky vlastne nemela status studenta, nikdy zadne slevy, zdravotni a socialni jsem si platila atd. Ale to je jen takove fnukani :( Skoda, ze jsme si to neprohledal poradne pred podanim prihlasky. Jojo, za chyby se plati. Zbytecne vyhozenych 1200...
new
05 May at 12:29
Žádný status studenta taky oficiálně neexistuje, mnohé slevy a finanční zvýhodnění ale lze čerpat i v kombinovaném studiu (pravda, některé ne), byť si to mnoho lidí neuvědomuje. Ale to je stejná písnička, kdo si nezjistí pravidla předem, zpětně zapláče. Nejsi zdaleka jediná. Pokud jde o poplatky, chápej to jako pokutu za marné studium, ne jako kompenzaci za nějaké čerpání výhod.
new
05 May at 13:06

Ja to jako pokutu beru. Jen mne proste mrzi ze je tak strasne vysoka, ze je proste demotivujici na tolik, ze to mnoho lidi proste vzda. Urcite nejsme jedina a urcite nejsem jedina kdo se studia kvuli tomu vzda.

A jiste je to moje vina, to vubec nerozporuju. Proste mne zvyklalo to v starem IS, ze byli vycerpane jen 4 semestry ci co, kdybych se tim nenechala zvyklat usetrila bych. Hlavne nervy.
Skoda ze tam neni kalkulacka pri podavani prihlasky, aby si clovek vypocital kolik by ho pripadny uspech vlastne stal.
new
05 May at 13:26

Ano, IMHO to demotivující je, ale je to vůle akademického senátu (a pohříchu velké části studentských zástupců), že se rozhodli na repetentech zahojit ve snaze udržet příjmy do stipendijních fondů.

Ty 4 semestry se vztahují k délce studia, nikoliv k termínu vzniku poplatku (nebo délce "bezplatného" studia).
Jako držitelka UČO ses mohla do ISu podívat (nějaká externí kalkulačka by byla náchylná ke špatnému vyplnění), alternativně by bývalo možné vznést dotaz na studijní. (to nepíšu proto, abych zdůraznil, žes udělala něco blbě, ale aby se případně další studenti mohli poučit)
new
05 May at 17:52

Vzdyt pisu, ze jsme se do ISu dívala, v srpnu 2017, pred podanim prihlasky na CZV... a proste bud tam ta doba uz probehleho studia nebyla nebo jsme ji prehledla.. Ted v novem ISu se to hleda, dost blbe. Apson mne,m a na tyhle udaje jsem se dostala az pres nejaky prolink z poradny ci co.

Jo, s tou externi kalkulackou to je asi fakt, mno holt smula, ze v hlave nenosim jak presne dlouho jsem se pokousela studovat nebo ne...

jojo, dotaz jsem vznes mohla, vidis, to by mozna nebylo do veci, kdyby tam pri podavani prihlasky bylo nejak zvyraznene, ze pokud uz clovek studoval, ze se ma na studijnim optat.

ALe co cert vem tech 1200. Ted muzu do unora zas premyslet, jestli mi zato stoji to zkusit v Hradci Kralove ci ne....

Uprmne poplatky, pokuty beru, chapu ze nejake byt musi, ale z tohohle se mi fakt protocily panenky :(
new
14 May at 07:38
Hm. Já si myslela (bez ohledu na to, že přijmy z poplatků jdou do stipendijního fondu), že poplatek za dělší studium je dán tím, že škola už na tyto studenty nedostává příspěvek od státu a tedy si to takto kompenzuje - nebo se pletu?
new
14 May at 08:48

no, pokud je poplatek několikanásobkem onoho příspěvku, už nebude motivací jeho pouhá kompenzace...

výše poplatku není předem dána, tu si nastavuje škola sama (prostřednictvím AS), takže do toho vstupují další faktory
new
14 May at 21:14

No, několikanásobek ... cca 2 x - a to jenom pokud počítám základní normativ (cca 33 tis teď?) - pokud je KEN programu vyšší, může to být tak akorát nebo dokonce méně... - ale vyšší KEN než 2 asi má tak medicína, zubaři, umělci - nějaké technické obory... co já vím..
Ale možná když se to zprůměruje...

Nicméně souhlasím s tím, že některá škola je vstřícnější a některé méně. Zase, na druhou stranu, proč by měl někdo donekonečna studovat zadarmo?
new
14 May at 21:54
Však nikdo myslím nerozporuje poplatky jako takové. Mne jen mrzí, že za kombinované mám platit stejně jak za prezenční studium. A že t poplatky už jsou v takové výši, že mnoho lidí prostě chybu z mládí nemá šanci napravit... Že prostě škola záměrně nechá běžet študium, i když nejsou splněné podmínky pro postup do dalšího semestru atd. A tak naskáče delší studium než bylo atd... To jediné mi vadí
new
14 May at 22:09
škola nic nenechává "běžet záměrně", to je dáno právy studenta (že si mnozí nejsou vědomi důsledků je jejich chyba - aka "neznalost zákona neomlouvá")
new
14 May at 23:27
ok,
new
14 May at 22:34
Nemyslím si, že škola nechá běžet studium v případě, kdy nejsou splněny podmínky pro postup do dalšího semestru - jen musí konat v daných lhůtách a termínech. A některé fakulty třeba nemají stanovené podmínky pro postup do 2. semestru - mají třeba až do 2. ročníku. Jenže to je opravdu věc studenta, aby si aspoň přečetl studijní řád atd. - asi není v silách školy, aby na to studenty pořád upozorňovala, fakt jsou to dospělí lidi - i když mladí.
new
last modified 14 May at 22:22

aha, koukám, že za poslední dva roky normativ skutečně raketově narostl, ale i tak jde o příspěvek roční, tedy je ho třeba rozložit na dva poplatky

tlak na navýšení ovšem přišel z FI a FSS (tedy z fakult s koeficienty 1,0-1,1) nikoliv z LF a PřF, které nemají s plněním stipendijního fondu problém

EDIT: (a toho slaměného panáka na konci jakože nevidím, jo?)
new
14 May at 22:30

No, každá škola a fakulta se s tím pere, jak umí :-).

Fakt ovšem je, že se určitě ten poplatek nebude snižovat, dobrá zpráva by byla, kdyby se nezvyšoval.
new
14 May at 22:41
Slaměného panáka?
new
14 May at 22:46
(straw man fallacy o nekonečném studiu zadarmo)
new
14 May at 22:52
(A jo. ;-) No tak dobře. Smázla bych to, ale nemám ráda, když vstoupím do diskuze, která z ničeho nic přestane navazovat - a tak aby na tom nebyli ostatní stejně...)
new
14 May at 11:38

Treba v Hradci bych na poplatcich zaplatila cca 90 000, za cele studium, tedy zhruba polovinu toho co na MU. V Olomouci se plati trebas 20 000 za kazdy semestr, nedochazi k tomu navyssovani co na MU. Takze cca 120 000, porad uspora. Poplatky na MU jsou proste drazsi nez soukroma vysoka skola, treba UJAK...
Poplatky jako takove beru, chapu ze jsou nutne... jen proste to fakt neni o kompenzaci statniho prispevku.

Ja ted cekam na zitrek, respektive pozitrek. Percventil mam dobrej, ale proste dokud nesviti na monitoru prijat/a tak neni co resit. Az to svitit bude zacnou ty prave nervy :D Mesic a pul na rozhodnuti zda jo ci ne...
new
last modified 14 May at 22:34
Jen bych chtěla podotknout, že poplatky si každá škola stanovuje téměř každý rok znovu, takže co platí pro tento (nebo příští) akademický rok, nemusí platit třeba až budeš ve druháku - a to i na dnes vstřícnější škole, záleží na tom, jak na tom ta škola bude a jak se rozhodne, že posílí stipendijní fond ( z nejrůznějších důvodů).
To neber jako škarohlídství, ale jen jako upozornění, že i to se může měnit.
new
14 May at 21:59
Ano, toho jsem si vědoma a je to obrovské minus na mém seznamu pro a proti. Protože ta nejsitota že dám třeba 42 tisíc. A pak toho budu muset z finančních důvodů nechat...
new
14 May at 22:27

No jo, to je život. To píšu s plným vědomím člověka o problematice informovaného, který si ovšem bezplatné studium taky už vyplýtval ;-) .
(Ale fakt je, že já jsem systém znala. Zase na druhou stranu třeba vím, že u nás děvčata na studijním oddělení tento systém studentům objasňují už u zápisu a stejně je to každému fuk - to si neber osobně - a pak když se na školu vykašlou a neřeší to, tak jsou hrozně překvapení - a to jsou dospělí lidi.)

Jinak vždycky se člověk může proti vyměření poplatku odvolat a požádat o snížení (a relevantně to zdůvodnit), ale je to samozřejmě nenároková žádost, takže to, jestli škola vyhoví, je hodně individuální.
new
14 May at 23:24

popravdě nevím už co nám před skoro dvaceti lety u zápisu říkali či ne.
chápu že je to moje vina, to zas jo. Jen prostě to není věc co můžu hodit za hlavu.
o snížení vím, ale důvody doložitelné ke snížení prostě nemám. A těžko budu dokládat co rozpitvávat situaci před skoro dvaceti lety...

Nižší nebude to je jasné a o moc později než teď už oficiální studium mít cenu nebude (pro mne pochopitelně), ale to riziko ty příšerný částky, že ještě poroste mne prostě děsí. Navíc chci zkusit obor kde nikdy nebudou velké peníze takže to ani nemohu brát jako investici, která buď vyjde nebo nevyjde .. zároveň pro práci co chci je absolvování tohohle oboru nezbytné.

no uvidíme zítra, zda tam bude přijata... a pak ještě měsíc a půl na skutečné rozhodnutí.
new
Pavel Remecký
06 May at 11:41
Dobrý den.
Mám stejný problém. Teď už myslím studium opravdu vážně a s poměrně vysokým percentilem věřím v přijetí.
Potřeboval bych ale zjistit, kolik mám vyčerpaných semestrů.
Jelikož neznám svoje bývalé UČO, dá se na někoho obrátit, kdo by mi počet vyčerpaných semestrů zjistil?
Děkuji Remecký
new
06 May at 15:45
Nejde právě o počet semestrů jak jsem si myslela, ale o dobu. Coz treba mi proste naskocilo par mesicu uplne zbytecne, potoze jsme proste studium neukoncila sama, ale "nechala" jsem to na studijnim... Zasadni chyba.
Asi pak na studijni at vam zkusi stare UCO najit a v studenske matrice zjisti jak moc mate od cerpano. Ty poplatky jsou brutus :(
new
Pavel Remecký
06 May at 15:56
Jasně, tak uvidím.
Načnul jsem jednou ekonomku a jednou fildu.
Z nedostatku času jsem tam tam v prvním semestru přestal chodit, ale kdy mi to ukončili, to je otázka. Tuším, že dva roky "zdarma" budou pryč..
new
06 May at 16:18
Drzim pesti, at je to jen treba rok nebo max rok a pul!
new
06 May at 20:49
Délka studia se počítá na dny, takže stačí zjistit datum zápisu a datum oficiálního ukončení studia (pozor studium nezačíná prvním dnem výuky a nekončí prostou absencí u zkoušek = "načnul jsem jeden semestr" může klidně skončit vyčerpáním 300 dní).
V případě překrývajících se studií se souběžné dny započítávají pouze jednou.
new
Pavel Remecký
07 May at 12:35
Děkuji za informaci. Počkám, co se pak objeví v ISu. Jsem připraven to i zaplatit.
new
07 May at 15:20
Mam dotaz jestli to chpu opravdu spravne, pokud tedy bych do toho sla, at uz bych risknula tady MU nebo si rekla, ze recenze nerecenze, usetrit skoro pulku a sla studovat pristi rok do Hradce, pokud bych to tentokrat nevzdala a bc. dokoncila, pak, ciste jen a jen teoreticky, sla na mgr. tam bych mela ty dva+jedna zdarma, neb by se do toho porad pocitalo to studium neukoncene radne? Pro jistotu se ptam, at mam potvrzeno, ze to chapu spravne.
new
07 May at 17:02
Ano, to je důležitá otázka! Aktuální situace je taková, že v NMgr se nezapočítávají neúspěšná Bc studia z doby před úspěšně dokončeným Bc
(takže 3*365 dní bez poplatku).
new
07 May at 18:16
Dekuju. Ok, takze jedne bonusovy bod do seznamu rozhodovani :)
new
23 May at 11:17

Takže zase chci jen ujištění, ze to chápu správně. Dejme tomu, že 2.7. bude zapis. Zapíšu se, mám cca 18 dní zadara. Takže 20.7. někde v systému vyskočí, že mi nabíhá placení. Předpokládám, že to "někdo" hlídá a že mi dojde doporučený dopis, ze mam zaplatit tech 18000. predpokladam, ze tam bude nejaka lhuta, ja v ni castku uhradim, o to zadna. Pak ubehne 6 mesicu a po cca 20.1.2020 mi prijde dalsi vyzva k úhradě 24 000. Ze ji zas mam do nejake doby uhradit. Ovsem co pokud budu mit k tomu datu uzavrene znamky z prvniho semestru a co kdybych nahodou se mohla pokusit o snížení poplatku? Ze bCh treba v tu dobu byla v tech 20% procentech, ale co treba kdyby se poradi zmenilo na konci zkouskoveho, cca pulka unora? Mela bych teda s zadosti pockat co nejvic k datu konce semestru, ze? predpokladam, ze ted, cas na zaplaceni je shodny s dobou pro snizeni poplatku? tedy mesic? nebo mam o snížení zadat jeste pred vyměřením (pokud k tomu budu mit pochopitelne duvod), ale tim padem nebudu vedet zda budu mit narok?

Pokud proste podam zadost o snížení castky tak se jeji platba odklada az po rozhodnuti dekana, ze jo?
new
23 May at 12:08

Nejdříve musíš dostat oznámení o vyměření poplatku, na to teprve můžeš žádat o snížení tohoto konkrétního poplatku a teprve po přezkoumání této žádosti ho (podle výsledku) budeš platit. Prostě vždy jde o akci–reakci.
Jestli se Ti vyplatí spěchat, anebo to protahovat, záleží na tom, jestli je vyšší pravděpodobnost, že budeš mezi nejlepšími na začátku nebo na konci onoho období.

Před pár lety to fungovalo tak, že vždy před koncem měsíce se rozesílaly výměry hromadně (za celý měsíc)... pak existují zdržovací taktiky (převzít zásilku poslední den lhůty, podat žádost o přezkum poslední den lhůty, atd.) - podle toho, jestli je to pro Tebe účelné.
new
23 May at 16:39
Diky. Tak to je ok. Diky za tipy snad je nebudu muset vyuzit jsem pripravena to zaplatit vsechno, ale budu delat na tom aby snad nejaka sance na snizeni byla.
jen jeste, nevis zda kdyz je napsano ze mezi 20% nejlepsich v danem studijnim oboru zda se to deli na kombinovane a prezenční nebo zda se to bere dohromady? Diky