26. 10. 2008 21:41nové
Administrativa (doklady, platby atd.)
20. 7. 2016 17:00nové
Poplatky za studium

Dobrý den,

pročítám legislativu i fóra a pochopila jsem, že pokud má student ukončeno své předešlé studium řádné (tedy nějakým titulem), v dalším magisterském studiu má pak nárok na 2+1 roky (3*365 dní).

Já mám za sebou dvě bakalářská studia, obě ukončené řádně, z toho bylo jedno o rok prodloužené (jedno tedy trvalo 1062 dnů, druhé 1350). Studia jsem započala současně, jejich ukončení však už proběhlo v jiných termínech.

Nyní mám za sebou 4. semestr navazujícího magisterského studia a ukončit bych jej měla SZZ 1.9. 2016 (tedy pořád ve 4. semestru). IS mi však pořád říká, že vzhledem k tomu, že můj zápis proběhl 21.7.2014, budou mi už od 21.7.2016 účtovány poplatky. Já se však všude dočetla, že pokud jsou všechna má předešlá studia ukončená řádně, nepočítají se do délky mého stávajícího studia, tudíž bych měla mít nárok ještě na dalších 365 dnů. Nebo jsem to pochopila špatně?
20. 7. 2016 19:00nové

Ahoj, nevím kde přesně "všude" ses dočetla svůj předpoklad, ale ono je to trochu jinak, například zákon neoperuje s žádným "nárokem" studenta, ale jen s povinností vyměření poplatku a stanovením podmínek, apod.

Pokud ale vynecháme technikálie, je aktuální výklad toho, že "dalším" studiem není mj. "studium NMgr absolventa bakalářského programu" právě takový, že jazykovou analýzou singulár implikuje pouze jedno Bc studium.
Proto je standardní výklad současného zákona v souladu s tím, co říkáš, že Ti ukazuje IS (po absolutoriu dvou Bc studií se následné NMgr považuje za další, nikoliv řádné studium).

Nicméně od 1.9. nám vstoupí v účinnost novela zákona, která zruší rozdělení na řádná vs. další studia, čímž se dostaneš do situace, že bude poplatek v každém studiu hrozit až po uplynutí standardní doby zvýšené o rok.
21. 7. 2016 08:22nové
Děkuji za odpověď, avšak bude se novela vztahovat i na mně?
změněno 21. 7. 2016 13:37 nové
Pokud jde o novelu, AFAIK interpretace MU ještě stále není veřejně známa,
takže co přesně bude prosazovat zatím netuším.
Podle mého (amatérského) právního názoru to právě souvisí s tím, že jde o povinnosti školy, nikoliv práva studenta. Škola je tak povinna jednat v souladu s v daný moment platným a účinným zákonem (poplatek vzniká v den vyměření, nikoliv v den zápisu do studia).
Jinými slovy: ano, novela by se měla vztahovat i na stávající studenty (respektive na jejich práva a povinnosti vztahující se k době po 1.9.,
pokud nebudou ošetřeny nějakými přechodnými ustaveními).
21. 7. 2016 13:45nové
Děkuji mockrát za uvedení do problematiky.