Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku
     

Tvorba výukových videí laikem

Kamera – tématický obrázek

Tento e-learningový materiál Vás provede problematikou zpracování videa se zaměřením na výuku. Cílem je naučit uživatele bez zkušeností s tímto procesem nezbytné minimum pro zvládnutí tvorby výukového videa bez pomoci odborníka. Budou Vám ukázány nezbytné postupy doplněné o tipy a doporučení tematicky rozdělené do několika kapitol.

Předpokladem pro úspěšné zvládnutí popisovaného procesu je dobrá úroveň práce s počítačem v prostředí Windows. Nároky na hardware jsou videokamera, počítač s FireWire (IEEE 1394) portem, ze software to je komerční Adobe Premiere Pro, případně volitelně Adobe Flash Video Encoder. Adobe Premiere Pro jsem záměrně uvedl bez označení verze, protože v materiálu jsou prezentovány pouze základní postupy a principy, které se s novými verzemi nemění. V průběhu procesu budete seznámeni i s některými volně šiřitelnými programy jako je VirtualDub nebo Audacity. Zmíněné požadavky jsou uvedeny s ohledem na projití celého procesu, můžete být například v situaci, kdy máte video již v počítači a potřebujete jej pouze upravit, v takovém případě se obejdete bez kamery.

Publikace Vás na rozdíl od většiny podobných materiálů provede celým procesem zpracování, tj. od námětu přes střih až po publikování ve Vašich studijních materiálech umístěných v Informačním systému MU. Výklad je oproštěn od pro výuková videa nepodstatných věcí a naopak je kladen důraz na nejčastější chyby. Při dodržování popsaných postupů a doporučení byste měli být schopni si vytvořit vlastní výukové video na dobré úrovni (s ohledem na kvalitu dostupné záznamové techniky).

Věřím, že Vám mé rady přidají na odvaze se pustit do vlastního projektu a pomohou k lepším výsledkům.

Bc. Filip Daněk |
Fakulta informatiky Masarykovy univerzity |
Nahoru, návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |
Stránky Fakulty informatiky MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU, 2009
| Stránky střediska na Elportále