Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku
     

Hygienické zásady sportovní masáže

K maximálnímu efektu sportovní masáže přispívá také dodržování určitých hygienických zásad.

 • Hygiena prostředí masáže

  Místnost pro sportovní masáž má být vzdušná, světlá a příjemně působící. Pokud jsou v místnosti elektrické přístroje musí jejich instalace odpovídat bezpečnostním normám. Místnost má být dostatečně prostorná a větratelná. Teplota místnosti by se měla pohybovat mezi 23 – 24 stupni C. Osvětlení je nejvhodnější přirozené. Měla by být k dispozici i místnost se sprchou. Okolo masírovacího stolu má být alespoň jeden metr široký prostor umožňující přístup minimálně ze tří stran. Nesmí chybět lékárnička pro první pomoc. Velkou výhodou je další místnost vedle masérny sloužící k odpočinku po masáži.

  Masérské stoly pro sportovní masáž musí být velmi pevné. Nejlépe se osvědčují stoly s kovovou kostrou. Jsou asi 70 – 75cm vysoké a mají podpěrku pro hlavu. Povrch stolu by měl mít vrstvu molitanu pokrytého umývatelným materiálem.

 • Hygiena masírovaného

  Základním hygienickým požadavkem masáže je čistota. Před masáží požadujeme, aby masírovaná osoba byla omyta teplou vodou a mýdlem pod sprchou. Teplá voda odstraní znečištění kůže a kromě toho ji prokrví, což zvyšuje účinek masáže. Masírovaného zabalíme do prostěradla a masírujeme vždy obnažené části těla. Nejvhodnější doba k masáži je před hlavními jídly. Nikdy nemasírujeme ihned po jídle.

 • Hygiena práce maséra

  Sportovní masér musí být patřičně proškolen, aby přispíval ke zlepšování zdravotního stavu sportovců. Nikdy nesmí svým jednáním sportovce poškodit. K tomu musí mít potřebné zdravotní a hygienické znalosti. Masér musí být zcela zdráv. Musí dodržovat osobní hygienu i hygienu svého oblečení, které je lehké a nejlépe bílé barvy.

  Povolání maséra nese s sebou i nepříjemné následky. Námahou při časté masáži trpí především srdce a plíce. Objevují se zbytnění a později i rozšíření srdce a plic. Trpí také horní i dolní končetiny. Při celkové dlouhodobé masáži by masér neměl příliš mluvit, neboť se tím narušuje dýchání.

Stránky fakulty sportovních studií MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2009  

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.