OnliH6.ItlVHli.cz události | věda | student | engíish rubriky Prestižní cena za design jde na FI události 2 2. dubna 2016 Martina Foj tu Helena Lukášova 3 model jednoho z oceněných zlacených šperků. Při výrobě šperků se Helena Lukášova inspirovala latinskoamerickou tradicí, Ojedinělý kousek se povedl lektorce fakulty informatik}7 Heleně Lukášové. Ačkoliv je původně sochárka, dokázala zabodovat v letošním ročníku cen Czech Grand Design, ze kterého si odnesla cenu pro nejlepší designérku šperku. Odborná porota ocenila její kolekci ozdob vytvořených ve spolupráci s módní návrhárkou Denisou Novou. Zlacené šperky vznikly na 3D tiskárně a je za nimi osobní příběh - jsou to například odlitky rukou nebo chodidel dítěte Lukášové a jejího partnera. pozvánky » Pondělí Týden pohybových 5- 9- aktivit a zdraví pro zaměstnance MU Čtvrtek Odborná konference 8.9. Novela zákona 0 vysokých školách Pátek Výstava kaktusů a jiných 9-9- sukulentů Pondělí Začátek nového 19. 9. semestru Středa Zahájení akademického ai. 9. roku 2016/2017 anketa Většinu léta strávím... ...prací, brigádou nebo stáží. — 47f2 % ...cestováním. — 9,7 % ...studiem. - 6,9 % ...doma. -18,5 % Budu to vyvažovat — 17,3 % Když si pedagožka z katedry počítačové grafiky a designu šla v polovině března na galavečeru pro ocenění, ocitla se ve světě, který pro ni byl úplně nový. Sama říká, že se mezi šperkaři vůbec nepohybuje a tím, že v poslední době hodně pracuje s trojrozmernými technologiemi, tak nějak přestala ctít hranice mezi jednotlivými typy umění. Zpráva o tom, že se stala vítězkou letošního ročníku, ji překvapila. Zůstaňte v obraze Přihlásit Newsletter online.muni.cz Newsletter věda.muni.cz „Abych mohla cenu získat, musel mě někdo nominovat a já dodnes ani nevím, kdo to byl/' vykládá s úsměvem. Jedinej co ví jistě, je to, že to nebyla Denisa Nová, pro jejíž podzimní kolekcí doplňky vytvářela. Lukášova se s návrhářkou potkala na jiném projektu poprvé na jaře roku 2014. Sada šperku s názvem „Jsi tím, co si přeješ" se zrodila také víceméně náhodou, paralelně s módním projektem Nové, v němž návrhářka recyklovala persiánové kožichy. „V našem druhém projektu, který vyhrál cenu, Denisa pracovala s relikvií a já jsem přitom hodně přemýšlela o jejich původních majitelích. Její i moje kolekce jsou pro mě o brutalitě, naději, o naplnění snů a přání. A také o zachování historické paměti a materiálunaznačuje Lukášova, jež se ve svojí částí inspirovala tradicí obětních darů Milagros používaných v Jižní Americe nebo Španělsku. Milagro je předmět, který lidé dodnes přinášejí do kostelů především v latinskoamerických zemích. Smyslem je například prosba o uzdravení, pokud je někdo z jejich blízkých nemocný. Předmět většinou napodobuje postiženou část těla. Šperk}- Lukášové mají tvar rukou, nohou a jiných částí těla, což jsou otisky jejího dítěte a blízkých. V jejím případě ale neslouží úplně jako obětní dar. „Je to taková prosba o ochranu pro ty, na kterých mi záleží, ale vztahuje se to zároveň na lidi obecně. Opravdu věřím, ze lidé jsou utvářeni tím, co si myslí a přejí," 248 hlasů Hlasováni v této anketě již skončilo. Ukázat výsledky >> více k tématu Čeká vás prvák? Čtěte speciální přílohu nenechte si ujít Absolventka Muni na cestě kolem světa Turecký student Muni: E r doga nu v režim o demokracii nestojí sdílet článek □□□□ vysvětluje. Šperkům tak vrací jejích původní smysl, na který se dnes trochu zapomíná. Zatímco v moderní době je ženy vnímají spíš jen jako něco hezkého, co se mění v závislosti na náladě nebo zbytku oblečení, kdysi šlo o předměty s výraznou symbolikou, často děděné z generace na generaci. „Šperk je pro mě definice těla a osobního prostoru, nachází se přece přímo na těle nebo v intimním prostoru člověka, takže by měl být osobní a měl by mít nějaký' hlubší smysl," říká Lukášova. Sama svoje výtvory nenosí, příčí sejí dělat reklamu sama sobě. Úspěch v Czech Grand Design bere jako impuls do dalších projektů. Nachystaných jích má hned několik. Rada by zase pracovala s Denisou Novou, chystá prý kolekci šperků inspirovanou skeny páteře. Leden a únor navíc trávila ve Spojených státech na William Paterson University v New Jersey, kde vytvářela speciální sochy za pomoci robotického ramene. Využívala počítačový program, který umí zpracovat informace ze snímačů mozkové aktivity a transformuje je do pokynů pro rameno, které pak vytváří výsledné sochy. Díla tak představují zhmotnění toho, co se v lidském mozku děje. K vidění v Česku by podle Lukášové měly být do několika týdnů. Čeká se jen na jejích převoz. Lektorka boduje jako sochárka. Vystavuje v USA Helena Lukášova z FI nejdřív tvořila sochy jen virtuálně. Teď je jedna k vidění v sochařském parku v New Jersey. 3 D tiskárna do každé rodiny? Co všechno přináší nová technologie trojrozměrného tisku. Budova fakulty sociálních studií připomíná éru techniků Dům v Joštově ulici původně patřil německé technice a jeho fasáda i vnitřní výzdoba to dodnes ukazuje. Nadání dětí není za trest. Psychologové ukazují, jak s nimi pracovat Muni najdete i ve svém iPadu!