ABSOLVENTI MASARYKOVY UNIVERZITY Univerzita absolventům Zajímavosti Karta absolventa Kariéra Zůstaňte v kontaktu •> -\ A «*• _Ä Filmy studentů informatiky přilákalyTO více pozornosti než Hollywood JAKÝ? 20.05.2016 1930 Fl MU Botanická 68a Běžný pátek večer, Univerzitní kino Scafa je narvaná k prasknutí. To už zase promítají nějaký letní blockbuster? Ne! Právě začína 16. ročník Filmového festivalu Fakulty informatiky, akce tak oblíbené, že se z učebny D2 na Fl MU streamuje přímo do kina! Krátke filmy studentů IT tak do Scaly přitáhly vŕce diváků než kdejaké Hollywoodské m ega h i ty. Letošní ročník festivalu s podtitulem "Chceš to taky?JI prilákal kolem tisícovky diváků Necelých pět set zamířil do kina Scala. zbylí se rozdelili do tŕí učeben na Fl MU "Většina filmů vznikla v rámci predmetu PV110: Základy filmové reči, na který navazuje predmet PV113: Produkce audiovizuálního díla. Oba si může zapsat kterýkoliv student MU," vysvětluje moderátor večera Kuba Š pink. Výchova a převýchova Nad Filmovým festival drží záštitu laboratoře LEMMA pod vedením pana docenta Petra Sojky, který sdružuje asi desítku nadšenců produkujících krátkometrážni filmy Tito studenti se rekrutují většinou z absolventů předchozích ročníků, kterým atmosféra festivalové produkce a možnost vyjádření se filmem učarovala natolik, že ji chtějí rozvíjet a získané zkušenosti předávat dále. "Festival vznik) před šestnácti lety ze zápočtové přehlídky prací studentů předmětu Softwarové elektronické publikace, ve kterém jsem jeden rok změnil zaměření z multimedií na produkci videí a uviděl jsem, jakě nadšení vytváření vlastních krátkých filmů u studentů vyvolává. Dneska již na festival může nabídnout film kdokoliv, kdo je nebo byl studentem MU a vyjádřil se filmovou řečí v krátkometrážním snímku do osmi minut," říká docent Sojka. "Je to cílený posun výuky směrem k fl ipped learningV tedy způsobu výuky, kdy se do popředí staví spíše student a jeho aktivita a snaha porozumět tomu, jak to doopravdy je s komunikací filmem Pedagog se snaží postupně posouvat do povzdálí, odkud sleduje pokroky svých studentů a povzbuzuje je k překonání sama sebe," vysvětluje docent Sojka. Mezi absolventy jsou i tací, kterým filmová zkušenost nasměrovala i další profesní dráhu. Jako příklad z mnohých: v letošním kurzu měla diskusní večer, a pak v odborné komisi festivalu zasedla, studentka dokumentaristiky FAMU Kristýna Bartošová, která pro festival ještě jako studentka MU v roce 2009 natočila prvotinu film Pokušení Nedávno dostala prestižní cenu Pavla Kouteckého za celovečerní dokument Nebezpečný svět Rajka Dolečka. Doc. RNDr. Petr Sojka, PhD Přípravy na promítání "Filmáč", jak mu studenti přezdívají, se setkal s tak pozitivním ohlasem, že každým rokem roste a roste. Rozhodně ale není jenom o zábavě. "Protože produkce jednotlivých filmů i festivalu vyžaduje netriviální komunikační úsilí, součinnost a organizační schopnosti, je současné dvojice předmětů vyučovaných na Fl, ve které vzniká většina filmů, takovými zakuklenými kurzy soft skills," upřesňuje Sojka a s úsměvem dodává: "Je to zážitková pedagogika. Zážitek si každý odnese tím větší, čím se o svůj snímek či přípravu festivalu zasloužil." Do Scaiy se vejde 4 75 lidí Složitá organizace Předmět PV113 Produkce audiovizuálního díla mělo letos zapsáno 27 studentů, z nichž drtivá Sál Kina Scala většina podílí i na přípravě festivalu. Přípravných týmů je hned šest: vlastní organizace, propagace, tým připravující vizuál a veškeré tiskoviny, tým realizující trailer a moderátorská videa, tým zodpovídající za připravenost techniky, promítaní a letos i přenos do Scaly, a tým připravující festivalový web. Každý má svého garanta, který každý týden dává návrhy řešení a reportuje ostatním pokroky, kterých tým dosáhl. "Přenos ve vysoké kvalitě byl zajištěn přes Internet, přesněji přes univerzitní počítačovou síť. Tona naší fakultě umí kolegové z laboratoře Si tola. Na příští ročník to plánujeme zopakovat," říká Sojka. Paralelní promítání ve třech posluchárnách na fakultě už nedostačovalo zájmu návštěvníků, loni museli sedět na schodech. Volba tedy padla na Scalu. Navíc kvalita promítání a ozvučení jev univerzitním kině Scala nadstandardní. Celkově byla výzva s digitálním přenosem a možnost pohodlné sedačky v univerzitním kině přijímána pozitivně až obdivné. "Lokalizace tohoto dlouhodobě oblíbeného festivalu také do Scaly se nabízela jako logický -byť lehce riskantní - krok, který měl festivalu vetknout celouniverzitní rozměr," doplňuje Petr Dimitrov, manažer kina Scala. "Rád bych vyzdvihl organizační a produkční stránku projektu, která si v ničem nezadala s jinými - vyloženě profesionálními - akcemi, které ve Scale hostíme. Studenti vše pojali zodpovědně, energicky a s grácií." pochválil Dimitrov. Skvělý zážitek Filmový festival se skládá ze dvou bloků soutěžních filmů, o nichž hlasují sami diváci a zbonusové sekce filmu. Hlasuje se ve dvou kategoriích: cena diváků a cena odborné poroty. "Atmosféra byla přátelská, přívětivá, jako moderátor jsem zkoušel se svou kolegyní Jančou Čecháčkovou lidi i bavit a dokonce se párkrát zasmáli. Pro meto bylo ještě pikantnější, protože jsem byl moderátor i vítěz ceny odborné poroty, kdy jsem odešel a zase přišel se svým spolupachatelem Honzou Szlauerem už nejako moderátor a jako vítěz," pochvaluje si Kuba Špiřík. vítěz ceny odborné poroty za film cute_cats.avi. 'Troufnu si říci, že letos festival udělal krok do světa," shrnuje docent Sojka.