Plagiátorství: ostuda vlády nebo školství? http://cdn.newtonmedia.eu/Newton/Imm/Images/media-video.gif ČT 24 | 18.7.2018 | 22:00 | Pořad: Události, komentáře | Téma: Masarykova univerzita, vysoké školy Michal KUBAL, moderátor -------------------- Nová vláda už má za sebou 2 plagiátorské kauzy. Kvůli nim odstoupili už 2 ministři. Je to ostuda vlády nebo českého školství? O tom teď s Jiřím Zlatuškou, vysokoškolským profesorem a bývalým rektorem Masarykovy univerzity. Dobrý večer. O tom selhání jedinců, myslím, není pochyb, bavíme se o tom opakovaně, ale není to taky trochu selhání těch univerzit, které podobné práce pustily? Jiří ZLATUŠKA, děkan Fakulty informatiky, Masarykova univerzita -------------------- Je to samozřejmě selhání těch univerzit, protože v těch případech plagiátů, které se objevily na veřejnosti u těch ministrů, tak tam si myslím, že to bylo jednoznačně odpovědnost vedoucích těch prací, oponentů. A koneckonců tam bych viděl i dnes příležitost, kam upřít pozornost z hlediska trestněprávních důsledků. Ty univerzity díky tomu, že je od roku 2006 povinnost zveřejňovat kvalifikační práce, tak šíří prostřednictvím tady těhle těch plagovaných prací cizí díla a to je trestněprávní delikt, na to se zatím nikdo u nás nesoustředil. Michal KUBAL, moderátor -------------------- Jak zásadní roli podle vás v tom celém hraje rostoucí společenský tlak, celospolečenský tlak mít vysokolšské vzdělání? Jiří ZLATUŠKA, děkan Fakulty informatiky, Masarykova univerzita -------------------- Jistě hraje. V případě pana stále ještě ministra Krčála třeba ten Institut mezioborových studií, ten v době, kdy já jsem dělal rektora Masarykovy univerzity, nastupoval jsem v roce 1998, čili před 20 lety, tak parazitoval na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, využíval toho, že byl požadavek vysokoškolského vzdělání pro policisty. Byla to sice sociálnědemokratická vláda, premiérem byl premiér Miloš Zeman, ministrem školství Eduard Zeman, ale nechávali ty policisty, aby si platili to vzdělání, protože by neprošli přijímacím řízením tak, aby byli přijati ke studiu, byli tam vždycky lepší uchazeči z těch mladších. Díky tomu se tam udělal prostě systém, za který se fakticky ty tituly kupovaly. Ne každý musel mít podvodnou práci, ale z etického hlediska to bylo nepřijatelné. Na Masarykově univerzitě ten institut přestal fungovat v roce 2001, velice záhy, pedagogická fakulta musela i změnit děkana, nicméně se našla jiná veřejná vysoká škola, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, která mu poskytla tady tuhle spolupráci bez ohledu na to, že musela vědět, o co se jedná. A ty důsledky dneska sklízíme. Michal KUBAL, moderátor -------------------- Tyhle kauzy podle vás změní nějak stávající praxi, možná nenastal čas otevřít zákon o vysokých školách, uznat třeba vyšší odborné školy jako formu vysokoškolské vzdělání právě kvůli těm věcem, které jste zmiňoval, policisti, sestry a ta další. Jiří ZLATUŠKA, děkan Fakulty informatiky, Masarykova univerzita -------------------- Na těch vyšších odborných školách studuje zanedbatelný počet studentů, to si myslím, že není nějaké kouzelné řešení. Myslím si, že by bylo lepší, aby si studenti, kteří si doplňují to vzdělání na té magisterské úrovni, aby si spíš uvědomili, že je prostě potřeba na té škole pracovat, ta práce není tak komplikovaná, aby ty počty studentů nemohli zvládnout, ale samozřejmě nedá se to dělat takovým způsobem, že se tomu věnují jednou za čas a pak si vezme jako inspiraci cizí diplomku a udělám /nesrozumitelné/. Je to věc, kde přece jenom člověk musí osvědčit, že se tomu tématu věnuje, že do toho vkládá nějaké vlastní úsilí. Michal KUBAL, moderátor -------------------- Poprosím, poprosím už jenom krátce. Myslíte tedy, že, znovu opakuji tu otázku, tyto kauzy změní ten, tu stávající praxi? Jiří ZLATUŠKA, děkan Fakulty informatiky, Masarykova univerzita -------------------- Pevně doufám, že ano. Učitelé musejí vést ty studenty k tomu, aby neopisovali. Myslím si, že se musí změnit systém, při kterém učitelé veřejných vysokých škol mohou působit v těch melouších na soukromých školách a přispívat tam k tomu, co jsme viděli třeba u paní Malé, to byl, její vedoucí byl učitel z Právnické fakulty z Karlovy univerzity, tohle jsou problémy, které jsou známé. Já třeba, když jsem byl v Poslanecké sněmovně, tak jsem navrhoval opatření, které by tady tomuhle přece jenom udělalo trošku přítrž, všichni soudili, že ty vedlejší joby je potřeba pro ty učitele zachovat. A nebyli, nebyli ochotni tady tohle to akceptovat. Ale myslím, že tady tyhle skandály, že vedou k tomu, že by si řada lidí měla uvědomit, jaká hanba díky tomu na to vysoké školství jako celek padá tím, že tady tohle to toleruje. Michal KUBAL, moderátor -------------------- Jiří Zlatuška, díky za váš čas. Jiří ZLATUŠKA, děkan Fakulty informatiky, Masarykova univerzita -------------------- Děkuji, dobrý zbytek večera.