Změny na Masarykově univerzitě http://cdn.newtonmedia.eu/Newton/Imm/Images/media-video.gif ČT 1 | 12.11.2018 | 18:00 | Pořad: Události v regionech - Brno | Téma: Masarykova univerzita, vysoké školy Jakub VÁCHA, moderátor -------------------- Masarykova univerzita změnila nabídku studijních programů. Nově si je totiž může vytvářet a schvalovat sama. Nezávisle na národním akreditačním úřadu. Univerzita změnila i způsob studia. Nově umožňuje studovat víc kombinací předmětů a na druhou stranu se specializovat od začátku jen na určitý obor. Ondřej ŠIMEČEK, redaktor -------------------- Jednoho na jaře čeká maturita na gymnáziu, druhou závěrečné zkoušky na univerzitě. Ačkoli chce Ondřej Uldrijan pokračovat na Fakultu sociálních studií, vybírat musí jinak než Anna Svobodová, která se na ni hlásila před 3 lety. Ondřej ULDRIJAN, student, Gymnázium Matyáše Lercha -------------------- Já jsem se rozhodl studovat politologii, protože mě to už od mala zajímalo. A nejspíše bych chtěl studovat sdružené studium, ale ještě si nejsem jistý o druhém oboru. Ondřej ŠIMEČEK, redaktor -------------------- Ten bude pro něj ale už jen doplňkový. Anna naopak svým dvěma oborům musela přikládat stejnou váhu. Anna SVOBODOVÁ, studentka, Masarykova univerzita -------------------- Mi bylo líto částečně, že nemám jakoby ten jeden obor, kterému se můžu věnovat pořádně. Je to pro studenty lepší a právě protože se můžou jednomu věnovat víc a to druhé mají jenom jako doplňkové. Ondřej ŠIMEČEK, redaktor -------------------- Univerzita chce novou nabídkou reagovat i na vývoj trhu práce, kde jsou širší znalosti výhodou. Proto možnost více kombinací třeba s informatikou. Nově ale taky umožňuje hned při přihlášce volit specializaci. Mikuláš BEK, rektor, Masarykova univerzita -------------------- Studenti prostě zvolí nějaký studijní program, pak ho nedokončí nebo zvolí dokonce dva nebo tři studijní programy současně. A teprve během studia se rozhodnou, který z nich budou dokončovat a není to pro ten systém efektivní. Ondřej ŠIMEČEK, redaktor -------------------- Právě studijní neúspěšnost by ti díky změněným programům měla klesnout. Průvodcem uchazečů při výběru bude ikona samotného patrona univerzity. O institucionální akreditaci požádalo jako vůbec první Technická univerzita v Česku i VUT v Brně. O jejím přidělení rozhodne Národní akreditační úřad na začátku příštího roku. Teprve potom bude jasné, jaké změny čekají a uchazeče o studium i tady. Ondřej Šimeček, Česká televize. Jakub VÁCHA, moderátor -------------------- Změny se od nového akademického roku dotknou i lékařské fakulty. Ta přijme mezi ročně o 60 studentů víc. Ze státního rozpočtu na to dostane fakulta 100 milionů korun. Peníze půjdou zejména na platy učitelů. Nově taky lékařská fakulta domlouvá praktickou výuku pro studenty v nefakultních nemocnicích. Tam do teď nedojížděli. Martin BAREŠ, děkan, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita -------------------- Budou už od akademického roku 2020-21 to bude v té plné bych řekl šíři. Boskovice, Nemocnice u Milosrdných bratří. Daleko více na Masarykově onkologickém ústavu všech nemocnicích, které jsou spravovány Jihomoravským krajem.