Plagiátorství na Masarykově univerzitě http://cdn.newtonmedia.eu/Newton/Imm/Images/media-video.gif ČT 1 | 29.8.2019 | 19:00 | Pořad: Události | Téma: Masarykova univerzita, vysoké školy Světlana WITOWSKÁ, moderátorka -------------------- Potíže řeší i brněnská Masarykova univerzita. 10 jejím absolventům hrozí, že přijdou o vysokoškolský titul. Škola má vážné podezření, že se při psaní závěrečných prací dopustili plagiátorství. Univerzita prověřovala 1226 bakalářských, magisterských i rigorózních prací z let 2000 až 2018. Ivan LUKÁŠ, redaktor -------------------- Jsou jich tu tisíce a pořád přibývají další. Zkontrolovat, jestli jsou původní a jejich autoři neopisovali, pomáhá speciální program. Vyvíjela ho i Jitka Brandejsová. Jitka BRANDEJSOVÁ, Fakulta informatiky, Masarykova univerzita -------------------- Když rozkliknete podobnosti s vybraným dokumentem, tak se vám nalezne vyčerveněný text v tom původním textu. Andrea ČANDOVÁ, redaktorka -------------------- Vlastní program na odhalování plagiátorství používá Masarykova univerzita od roku 2006. O další 2 roky později pak spustila i portál, který umožňuje kontrolu prací všem vysokým školám. Ivan LUKÁŠ, redaktor -------------------- V systému je už přes 700 000 diplomových prací. Využívá ho celkem 55 veřejných, státních nebo soukromých vysokých a vyšších odborných škol. Všemocný ale není. Mikuláš BEK, rektor Masarykovy univerzity, senátor -------------------- Nevylučuje, že se tam tu a tam opisuje rafinovanějším způsobem, překladem z francouzštiny, španělštiny nebo italštiny, a tam to samozřejmě žádný systém zatím neodhalí. Ivan LUKÁŠ, redaktor -------------------- S plagiátorstvím má zkušenosti Univerzita Karlova. Loni kvůli němu přišel o diplom a vysokoškolský titul jeden ze studentů Husitské teologické fakulty. Na největší české vysoké škole řešili za poslední 3 roky asi 50 podezření z plagiátorství. Ale ještě před obhajobou diplomových prací. Letos tu kvůli dlouholetému opisování skončil i prorektor Martin Kovář. Marc NIUBO, předseda Etické komise Filozofické fakulty UK -------------------- Třeba v případě knížky z roku 2001 je ten rozsah tak obrovský, že můžeme skutečně mluvit o masivním plagiátorství. Ivan LUKÁŠ, redaktor -------------------- O tituly včetně docenta a profesora ale nepřišel. Zákon je umožňuje odebrat, jen pokud nejsou starší tří let. Vracet je proto nemuseli ani 2 politici, kteří kvůli opisování diplomových prací loni skončili ve vládě. Petr KRČÁL, bývalý ministr práce a soc. věcí /ČSSD/ -------------------- Připouštím ale, že v jejím obsahu mohlo dojít k pochybení. Taťána MALÁ, bývalá mistryně spravedlnosti /ANO/ -------------------- Velmi razantně chci zdůraznit, že tímto v žádném případě nepřiznávám jakoukoliv chybu. Ivan LUKÁŠ, redaktor -------------------- Případné odebrání titulů na Masarykově univerzitě bude posuzovat komise a pak i její nový rektor Martin Bareš. Rozhodnout chce do konce roku. Andrea Čandová a Ivan Lukáš, Česká televize.