2 UDÁLOSTI TEXT: REDAKCE FOTO: MARTIN INDRUCH Václav Račanský působil v letech 1983–2012 jako ředitel Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity. Zásadně se zasloužil o jeho rozvoj a rozšíření, ústav pod jeho vedením dokončil řadu významných projektů nezbytných pro dnešní fungování univerzity – zejména jde o zajištění výpočetní infrastruktury a její integrace v rámci národních i mezinárodních struktur, zajištění přístupu k vědeckým informačním zdrojům, vybudování sítě počítačových studoven, zavedení jednotného knihovního systému, podpora náročných výpočtů a velkokapacitních datových úložišť nebo provoz webových stránek univerzity. Podílel se také na založení fakulty informatiky a stál u vzniku nového oboru zaměřeného na kybernetickou bezpečnost. Masarykova univerzita a město Brno se i díky jeho práci stávají centrem kybernetické bezpečnosti ČR. V současnosti působí jako předseda Rady Národního centra kompetence pro kyberbezpečnost. Karol Mičieta od roku 2011 zastává funkci rektora Univerzity Komenského v Bratislavě. Svým důrazem na zajištění podmínek pro rozvoj excelentního vědeckého bádání významně přispěl k jejímu dnešnímu postavení jako jedné z nejvýznamnějších a mezinárodně uznávaných univerzit na Slovensku. V době jeho působení vznikl například Vědecký park Univerzity Komenského, špičkové výzkumné a vývojové pracoviště specializované na biomedicínu, enviromedicínu a biotechnologie. Profesor Mičieta vždy také dbal na rozvoj vnitřní kultury a soudržnosti univerzity a na podporu její spolupráce v příbuzných oborech s dalšími institucemi, mimo jiné i s Masarykovou univerzitou. Karol Mičieta patří mezi přední slovenské i světové odborníky na botaniku. Mezi jinými je také členem Vědecké rady Masarykovy univerzity a oborové rady Ekotoxikologie na Přírodovědecké fakultě MU. Ivo Medek je světově uznávaným skladatelem, hudebním publicistou a vysokoškolským pedagogem, který do roku 2018 vedl Janáčkovu akademii múzických umění v Brně jako rektor a aktuálně působí ve funkci prorektora pro strategii a rozvoj. Při svém působení v těchto pozicích klade velký důraz na spolupráci s dalšími institucemi nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí, a významně se tak podílí na současném postavení JAMU jako jedné z nejvýznamnějších vzdělávacích uměleckých institucí v Evropě. Masarykova univerzita a Janáčkova akademie múzických umění vždy úzce spolupracovaly, vzájemně se podporovaly ve svém růstu a profesor Medek se velmi zasloužil o rozvoj těchto vztahů. Osobně Masarykovu univerzitu podporuje například svým členstvím ve Vědecké radě Masarykovy univerzity, ale také aktivním rozvojem spolupráce mezi kolegy z obou vysokých škol. Petr Fiala je významným politologem, univerzitním profesorem a politikem. V letech 2012–2013 zastával funkci ministra školství, nyní je předsedou Občanské demokratické strany a místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V letech 2004–2011 vedl Masarykovu univerzitu jako rektor. V tomto období zaznamenala univerzita výrazný vzestup a zařadila se mezi nejvýznamnější vzdělávací a výzkumné instituce ve střední Evropě. Jako rektor se Fiala musel vypořádat s mnoha složitými výzvami, například se změnami ve financování vysokých škol, s výstavbou univerzitního kampusu v Bohunicích nebo se zahájením projektu CEITEC. Zasloužil se o vznik moderní infrastruktury pro vzdělávání i výzkum, která umožňuje další rozvoj nejen Masarykovy univerzity, ale také města Brna a celého regionu. Petr Fiala vyučuje na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií MU. Univerzita udělila čtyři Zlaté medaile V den 100. výročí založení Masarykovy univerzity ocenila škola čtyři významné osobnosti spojené s její nedávnou minulostí.