AKTUALITY 1 Vstup na rektorát se rekonstruuje Rekonstrukce vstupních prostor do budovy Rektorátu Masarykovy univerzity začala v polovině července a potrvá až do začátku prosince. Hlavní vchod do budovy ze Žerotínova náměstí je uzavřen a náhradní vstup pro všechny zaměstnance a návštěvníky je průjezdem z ulice Brandlovy nebo z Moravského náměstí a pak přes služební vchod do budovy, kam je dočasně přesunutá recepce. Přesunutá je také podatelna, která bude po dobu rekonstrukce ve 2. nadzemním podlaží v místnosti číslo 220. Rektor ocení nejlepší učitele Na slavnostním zahájení akademického roku, které se odehraje 19. září, udělí rektor Martin Bareš Cenu rektora pro vynikající pedagogy trojici učitelů. V oblasti přírodních věd a lékařství bude vyznamenán Martin Čuta, v oblasti společenských a humanitních věd Jan Šerek a v oblasti ekonomie a informatiky Valdemar Švábenský. Ceremoniál pro zvané hosty se bude konat v Kapitulní síni Augustiánského opatství na Mendlově náměstí. Videopřenos z akce můžete sledovat na facebookové stránce Masarykovy univerzity nebo na em.muni.cz. Nová Asociace výzkumných univerzit ČR Snaha prosadit vysokou kvalitu vysokých škol a jejich větší konkurenceschopnost na evropské a světové úrovni přiměla vedení pěti českých vysokých škol k vytvoření nové Asociace výzkumných univerzit ČR. Jejími členy jsou kromě Masarykovy univerzity také Univerzita Karlova, Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické a Vysoká škola chemicko-technologická. Rektoři uvedených univerzit stvrdili novou formu spolupráce 2. července. Univerzity společně sdílejí vizi zvyšování kvality a mezinárodní konkurenceschopnosti v pedagogické a výzkumné činnosti. Dva děkani se ujali funkce Od 1. září začalo dvěma děkanům na Masarykově univerzitě čtyřleté funkční období. Do čela fakulty sociálních studií se nově postavil politolog Stanislav Balík, který částečně obměnil tým proděkanů, z předchozího vedení pokračují Roman Chytilek, Adéla Souralová a Martin Vaculík, novými proděkany se stali Bohuslav Binka a Petr Suchý. Fakulta informatiky má staronového děkana Jiřího Zlatušku, který byl akademickým senátem fakulty potvrzen i pro druhé funkční období v řadě a pokračuje s doplněným týmem proděkanů. Ve funkci zůstávají Jiří Barnat, Petr Hliněný, Pavel Matula, Václav Matyáš a Petr Sojka, proděkankou se nově stane Barbora Bühnová. Oba noví děkani budou stát v čele fakult do konce srpna 2023. Přijďte na Noc vědců Tradiční celorepubliková vědecko-popularizační akce se odehraje 27. září a její letošní podtitul zní: Šetrně k planetě. Svoje brány otevírají od 18 hodin až do půlnoci desítky institucí zaměřených na vědu po celé České republice i v zahraničí. Návštěvníci se můžou těšit na zábavné experimenty, vědecké show, popularizační přednášky, exkurze do laboratoří nebo interaktivní výstavy. Masarykova univerzita otevře šest rozsáhlých stanovišť v univerzitním kampusu v Bohunicích, v Mendelově muzeu, na přírodovědecké a filozofické fakultě, na fakultě informatiky a fakultě sociálních studií. Více na noc-vedcu.muni.cz. Inaugurace rektora bude v říjnu Ve středu 16. října se odehraje slavnostní inaugurace rektora Masarykovy univerzity. Obřad proběhne v prostorách auly na právnické fakultě od 10 hodin a bude spojený s projevy nového rektora Martina Bareše i emeritního rektora Mikuláše Beka. Videopřenos z akce můžete sledovat na facebookové stránce Masarykovy univerzity nebo na em.muni.cz. Další aktuality najdete na em.muni.cz.