Kudy a kam_25 Jen si tak trochu písknout... V Muzeu romské kultury si děti vyrobí hudební nástroje Muzeum romské kultury v novém roce pokračuje s unikátní výstavou Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní. Téma výstavy je romská hudba, která je představena ve dvou sálech. První sál seznamuje návštěvníky s historií a vývojem romské hudby. Druhý sál se věnuje hudební tradici v Brně od 50. let minulého století do současnosti. Na vzniku výstavy se podíleli samotní hudebníci, organizátoři hudebního života i výrobci a opraváři hudebních nástrojů. Na 13- února v čase 16.00-18.00 je připraven workshop Už jsi vyráběl píšťalku? Dílna výroby hudebních nástrojů pro děti od 6 let i pro dospělé. Děti si budou moci vyrobit krásné hudební nástroje: píšťalku, kytarku, ka-limbu nebo chrastítko. Tentokrát bude workshopem provázet Markéta Lisá, členka kapely Midi Lidi, zabývá se prací s audiovizuální technikou a mimo jiné spolupořádá audiovizuální dílny pro děti Živé hraní k promítání. Místo lze rezervovat na edukator@rommuz.cz nebo telefonu 545 581206. Vstupné je zdarma. Poslední únorová sobota bude patřit masopustu. Rej masek, tance a veselí začne v 16.00 v brněnské káznici. Muzeum romské kultury připravilo pro své návštěvníky a příznivce nový e-shop, na kterém jsou k dispozici dárkové vstupenky, drobnosti pro radost i knihy z muzejní produkce. Zakoupit zde můžete publikaci Amendar. Pohled do světa romských osobností, která získala prestižní ocenění publikace roku v národní soutěži Gloria museaelis. Více na rommuz.cz ■ (sal, foto: Archív MRK) Dobové tance. Revizor Himl přijíždí do Mahenova divadla Jede k nám vídeňský komisař! Postavy frašky vyleká příjezd muže - revizora Himla, který má ve městě prošetřit nedávné nepokoje v souvislosti s revolučním rokem 1848. Češi jsou odhodláni Vídni nepodlehnout a ubránit vítězný, leč trochu ošuntělý, prapor. Autorem nadčasové hry o české národní povaze Dobové tance je Karel Steigerwald (*1945), režie nové jevištní podoby, kterou v premiéře uvede 28. února Činohra NdB se ujme Ivan Krejčí. Inscenace je trpkým podobenstvím o československé „normalizaci" po roce 1968 - díky svrchovanému umění autora se mohla hra po několik měsíců roku 1980 hrát, pak ale našla státní cenzura způsob, jak hru zakázat. To se již v dnešních dnech nemůže opakovat, proto se Národní divadlo Brno rozhodlo hru oprášit, lehce aktualizovat a uvádět ji na prknech Mahenova divadla. V hlavních rolích manželů Devátých, majitelů jednoho „malebného" hotýlku, se představí Jan Grygar a Jana Štvrtecká. Politická satira a humorná nadsázka zaručena. A jaké hodnoty tedy hájíme? To brzy zjistíme... ■ (sal, foto: Archív NdB) Roboti míří do VIDA! Seznamte se s nimi a zjistěte, co umí mluvící Karel nebo robotický pavouk Chcete se zúčastnit kybernetického klání robotů z lega? Popovídat si s mluvícím robotem? Otestovat trenažér formule, naučit se základy programování, seznámit se s Ozoboty a robotickým pavoukem nebo si přečíst báseň napsanou robotem? Pak si určitě nenechte ujít akci VIDA! Roboti. Tu připravil zábavní vědecký park VIDA! ve spolupráci s JCMM na 7. - 8. 2. 2020. Slavit se budou i narozeniny Karla Čapka. V pátek 7. února od 9-00 do 17.00 se ve VIDA! bude konat mezinárodní soutěž Robotiáda. „Své síly poměří přihlášené týmy žáků a studentů a to hned v sedfni napínavých disciplínách. Diváci jsou vítáni!" řekl Ivo Hopp zJCMM. Sobotní program bude od 10.00 do 18.00 věnovaný rodinám s dětmi. Návštěvníci se mohou těšit na nevšední přehlídku robotů. „Poprvé se u nás rodinám představí mluvící robot Karel Pepper, kterého přivezou kolegové z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Fakulta strojního inženýrství VUT zase ukáže, jak funguje prst robotické ruky nebo robotický pavouk. Cze-chitas nabídne workshopy programování a seznámí zájemce s Ozoboty a lidé z Robotárny Helceletka vám umožní si na vlastní kůži vyzkoušet různé disciplíny soutěže robotů z lega Mindstorm," láká na akci Kristýna Řičánková z VIDA! Součástí sobotního programu bude i poezie vytvořená roboty, kterou VIDA! oslaví 130. výročí narození Karla Čapka, stejně jako dílnička s výrobou vlastních robůtků. Nejen roboti však hrají v únorovém programu brněnského science centra VIDA! důležitou roli. Pokusů chtivým nadšencům lze doporučit víkendové labodílny Modrá je dobrá, kde si vyzkouší například obarvit plamen na modro, experimenty s roztokem skalice modré nebo vyvolávání fotek technikou chemického modrotisku. Program je vhodný pro rodiny s dětmi od 4 let. Naopak dospělé zve VIDA! na čtvrtek 27. února od 19-00 - 23.00 na další z akcí po setmění VIDA! After Dark: WATER, která nabídne hudbu, bar a speciální program o vodě. Zábavní vědecký park VIDA! najdete u brněnského výstaviště. Díky 175 stálým exponátům si tu můžete hrát a objevovat tak, jak funguje svět kolem nás. Zažijete například zemětřesení, rozpoutáte tornádo, odhalíte záhadu Bermudského trojúhelníku, vyzkoušíte si trenažér pilotů stíhaček, nebo si zmrazíte vlastní stín. Více nawww.vida.cz ■ (sal, foto: Archív VIDA!)