Dánský informatik Dines Björner, držitel čestného doktorátu a Zlaté medaile Masarykovy univerzity, obdržel FME Fellowship Award. Věda & výzkum 23. prosince 2021 Václav Tesař Čestný doktor MU Dines Björner byl oceněn za celoživotní přínos Dánský informatik Dines Björner. Jeden z nejvýznamnějších počítačových vědců své doby, Dines Björner, získal ocenění FME Fellowship Award. Asociace Formal Methods Europe, sdružující odborníky z oblasti formálních metod, u jejíhož zrodu letos čtyřiaosmdesátiletý profesor stál, jej uděluje za úspěchy v oblasti rozvoje, aplikace a propagace formálních metod. Oceňuje tak průkopnickou činnost a vědecké průlomy, které díky pokroku v oblasti formálních metod, pomáhají měnit svět. Ať už tak ocenění činí skrze vývoj, výuku nebo svou publikační činnost. FME Fellowship Award je udělována od roku 2015 a Björner se stal jejím čtvrtým držitelem. Sedmičlenná komise ocenila jeho akademické úspěchy a celoživotní vliv na komunitu formálních metod. Björner coby spolutvůrce Vídeňské rozvojové metody – Vienna Development Method (VDM), jedné z nejzavedenějších formálních metod pro vývoj počítačových systémů, stál nejen u zrodu VDM-Europe (předchůdce dnešní FME), ale zakládal a vedl též United Nations University UNU-IIST v čínském Macau nebo vývojové centrum Dansk Datamatik Center v rodném Dánsku, včetně jeho komerčního spin-offu DDC International. „Profesor Björner dokázal vždy hledět dál než do současnosti, geografické hranice pro něj nebyly překážkou. Formální metody prosazoval po celém světě. Krom toho, že byl vizionářem, jeho energie a zápal pomáhaly utvářet celou komunitu formálních metod. Neúnavně přispíval a prosazoval nové nápady, byl velkorysý a svým působením ovlivnil životy a kariéry mnoha vědců,“ vyzdvihla komise. Dines Björner přispěl k rozvoji komunity v oblasti formálních metod i mezi informatiky z Masarykovy univerzity, resp. Univerzity Jana Evangelisty Purkyně ještě před sametovou revolucí, a ovlivnil tak i kariéry vědců na dnešní Fakultě informatiky MU. Už v minulosti za svou práci Dines Björner získal řadu uznání a ocenění. Krom dánského státního vyznamenání Dannebrog také například Zlatou medaili Masarykovy univerzity nebo čestný doktorát Masarykovy univerzity v oboru informatika.