Evropští delegáti se zajímali o to, jak na Masarykově univerzitě přistupujeme ke kyberbezpečnosti. Věda & výzkum 23. února 2022 Redakce Evropská delegace se seznámila s činností kyberexpertů MU Masarykova univerzita začátkem posledního únorového týdne přivítala důležitou mezinárodní návštěvu: delegaci Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) Evropského parlamentu. Na třídenní návštěvě České republiky se zajímala o stav a možné prohloubení debaty o kyberbezpečnosti. Univerzitní odborníci na kyberbezpečnost ji při té příležitosti seznámili se svými projekty a výzkumnými aktivitami. Patnáctičlenná delegace po svém příjezdu na fakultu rovnou zamířila do Centra vzdělávání, výzkumu a inovací v informačních a komunikačních technologiích (CERIT), které prorektor Masarykovy univerzity pro rozvoj, legislativu a informační technologie Radim Polčák označil za místo, kde „se začal psát příběh české kyberbezpečnosti“. V roli řečníků ho následně vystřídali děkan Fakulty informatiky Jiří Zlatuška, který prezentoval vizi tzv. Cyber Campusu CZ, prostoru zaměřeného na rozvoj spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti, a proděkan pro vztahy s absolventy a celoživotní vzdělávání Václav Matyáš, jenž při prezentaci úspěchů fakulty zdůraznil zapojení studentů do výzkumných aktivit. V této souvislosti můžeme připomenout nedávnou účast členů Kyberbezpečnostního týmu Masarykovy univerzity CSIRT-MU na světovém finále mezinárodní soutěže v penetračním testování. Jeho zástupci se spolu s kolegou Jakubem Čeganem, vedoucím kyberbezpečnostní platformy KYPO CRP, postarali o praktickou ukázku využití této tréninkové platformy, která v loňském roce pro změnu získala cenu Evropské komise v soutěži Inovační radar, udělovanou projektům s potenciálem zásadně ovlivnit celé své odvětví. Důležitým tématem setkání byla spolupráce napříč sektory, přičemž zástupci výboru v závěrečné diskuzi projevili zájem též o otázky etiky výuky či zvyšování podílu žen ve studiu informatiky. „Děkujeme za sdílení vašeho přístupu i zkušeností. Jde rozhodně o model, podle kterého lze budovat účinnou spolupráci a vytvářet ekosystém, díky němuž lze lépe čelit kyberbezpečnostním hrozbám,“ ocenil setkání a práci brněnských informatiků předseda ITRE Cristian-Silviu Buşoi.