Elektronický archiv Mladé Fronty DNES spravovaný společností NEWTON Information Technology, s. r. o.

Datum: 07.04.2005
Autor: OLGA MÁLKOVÁ
Zdroj: Mladá fronta DNES
Strana: 02

Na vysokou se opět hlásí více studentů

Nárůst počtu podaných přihlášek se počítá na tisíce

Na brněnských vysokých školách opět vzrostl počet uchazečů o studium. Největší zájem je o ekonomické obory a práva.

Brno - Vysokoškolský diplom je vytouženou metou pro stále více mladých lidí. I když poptávka po studiu na vysoké škole každoročně přesahuje nabídku, i letos opět vzrostl počet podaných přihlášek na většině brněnských univerzit.
Zatímco Masarykova univerzita hlásí stagnaci počtu zájemců, Vysoké učení technické i Mendelova zemědělská a lesnická univerzita napočítaly letos opět více přihlášek než vloni.
I když na studijním oddělení VUT letos dostali o dva tisíce přihlášek více než loni, prorektor pro studium Miloslav Švec varuje: "Je třeba vzít v úvahu, že jsme plně přešli na rozdělení studijních programů na bakalářský a magisterský stupeň. To znamená, že se do každého stupně studia musí podat samostatná přihláška, důsledkem čehož jejich počet citelně vzrostl." Mendelova univerzita letos musí rozdat 8 700 přijímacích testů, tedy o šest set více než v loňském roce. Naopak Masarykově univerzitě klesl počet přihlášek téměř o tisícovku. Vysvětlení je podle Jitky Brandejsové z fakulty informatiky prosté: "Hranice nárůstu zájmu o studium je dána demografickou křivkou."

Vedou práva a ekonomie

Na jednom se všechny tři zmiňované univerzity shodnou - největší zájem je o studium na ekonomicky zaměřených fakultách.
U Masarykovy univerzity mezi nejžádanější obory již tradičně patří i práva a fakulty filozofická a sociálních studií. Na technice se nejvíce lidí hlásí kromě ekonomie na stavební fakultu, elektrotechniku a informatiku.
To však neznamená, že zrovna na tyto fakulty je nejtěžší se dostat. "U nás, co se náročnosti přijímacího řízení týká, bezkonkurenčně vede fakulta zahradní a krajinářské architektury. Je jediná v republice a navíc tam studenti musí skládat jak talentové, tak vědomostní zkoušky," vyhodnotila prorektorka pro studium Mendelovy univerzity Jana Stávková.
I na technice projde sítem přijímacího řízení procentuálně nejméně lidí na fakultách výtvarného umění a architektury.
Dalším společným rysem pro většinu vysokých škol je každoroční strmý nárůst přihlášek, které uchazeči o studium podávají přes internet.
Masarykova univerzita, která toto administrativní i organizační zjednodušení zavedla jako první před čtyřmi lety, letos elektronickou cestou dostala sedmdesát procent všech přihlášek. Na VUT to bylo o pouhá tři procenta méně.
"My jsme přihlášky přes internet zavedli až letos, ale i tak jsme jich dostali 2 900 z celkového počtu osmi tisíc sedmi set," uvedla prorektorka Mendelovy univerzity Jana Stávková.
Přihláška přes internet šetří práci jak škole, tak budoucímu studentovi. Ten si v ní může změnit některé údaje, jako například adresu, když se přestěhuje, a navíc ho přijde až o sto korun levněji, než klasická papírová verze.

NEWTON Information Technology, s. r. o. Copyright (c) 2003
Zdrojem zpráv je MFDNES, MAFRA, a.s. Copyright (c) 2003