Veřejná správa Inforum 28.6.2007 Veřejná správa, str. 10 E-government Zdroj: www.inforum.cz Na konferenci Inforum 2007 byly oceněny následující projekty: Oborová brána knihovnictví a informační vědy, KIV http://kiv.jib.cz Oborová brána knihovnictví a informační vědy je velmi užitečným projektem, který se bude i nadále rozvíjet a který dává velkou informační hodnotu studentům i profesionálům informačněknihovnických oborů. Portálový způsob organizace informačně-knihovnické problematiky řešený technologicky via MetaLib je sub- bránou v rámci celého komplexu Jednotné informační brány. Archiv závěrečných prací http://is.muni.cz/lide/absolventi.pl 1. září 2006 zpřístupnila Masarykova univerzita (MU) na Internetu - jako první vysoká škola v České republice - v úplném rozsahu všechny bakalářské, diplomové, rigorózní a disertační práce. Zveřejněny jsou všechny práce odevzdané po 1. 1. 2006 (od účinnosti novely VŠ zákona, která zveřejnění umožňuje resp. vyžaduje) plus práce z dřívějších let, u nichž byl získán souhlas autorů se zveřejněním na Internetu. Archiv obsahoval začátkem září 2006 již více než 30 000 prací, z toho přes 9200 prací bylo zveřejněno volně na Internetu ve fulltextové podobě. Archiv je součástí studijního informačního systému IS MU vyvíjeného týmem na Fakultě informatiky MU a je součástí komplexního řešení elektronické podpory tvorby a zpřístupnění studentských kvalifikačních prací: od vypsání zadání práce učitelem, přes přihlašování studentů k tématům, vkládání finálních prací, generování webových přístupových formátů, skenování a vkládání oponentských posudků, vyhledávání, až po systém na odhalování plagiátů. Digitálná knižnica pre nevidiacich www.skn.sk Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči začala zpřístupňovat pro nevidomé a slabozraké uživatele zvukové dokumenty na své webové stránce. Dokumenty jsou před neoprávněným šířením zabezpečené systémem WMA DRM (Windows media audio Digital right management). Díky přidělování a správě licencí přes internet mohou nevidomí uživatelé poslouchat knihy jen na svém počítači, případně notebooku. Na jiném počítači (bez licence) jsou zvukové knihy nefunkční, což umožňuje knihovně zpřístupnit i nejnovější zvukové monografie bez porušení autorského zákona. Bez takového zabezpečení by knihovna mohla na své stránce zveřejnit jen starší díla, která už nejsou vázána autorským zákonem. Využívání služby je velmi jednoduché. Nevidomý se na stránce zaregistruje. Pokud je uživatelem knihovny, dostane oprávnění na používání jména a hesla, pomocí kterého se před prvním poslechem licencované knihy převede licence na jeho konkrétní počítač. Ani uživatelé bez znalosti práce s počítačem a bez přístupu na internet nepřijdou zkrátka. Knihy je možné poslouchat jak v přehrávačích MP3 (s podporou funkce WMA DRM), tak i v mobilních telefonech. To umožňuje nevidomému přijít do knihovny, přes internet si vybrat knihu a cestou z knihovny si ji už může poslouchat. Tady je prostor pro knihovníky, kteří nevidomému mohou pomoci při kopírování zvukové knihy z internetu do MP3 přehrávače, nebo mobilního telefonu nevidomého. Je samozřejmé, že webová stránka s touto službou splňuje standardy přístupnosti pro nevidomé a doporučení W3C úrovně AA. *** V Zrcadlové kapli Klementina v Praze převzali Ceny Inforum 2007 za projekt Oborová brána knihovnictví a informační vědy Vít Richter z Národní knihovny ČR (na snímku č. 1 vpravo), za projekt Archiv závěrečných prací Michal Brandejs z Masarykovy univerzity (na snímku č. 2 vlevo) a za projekt Digitálná knižnica pre nevidiacich Norbert Végh ze Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu (na snímku č. 3 vlevo).