Veřejná správa 17. 9. 2009 Ceny Inforum 2009 Nechte se inspirovat stránkami, které získaly letos v květnu Cenu Inforum 2009. U příležitosti konf erence Inforum www.inforum.cz byly oceněny následující z nejvýznamnějších a nejlepších českých a sl ovenských produktů, služeb nebo činů spojených s elektronickými informačními zdroji s významem pro českou, respektive slovenskou oblast v období od ledna 2008. Paměť národa www.pametnaroda.cz V digitálním archivu Paměť národa, společném projektu sdružení Post Bellům, Český rozhlas a Ústav pro studium totalitních režimů, jsou zveřejněny vzpomínky stovek pam ětníků především ze sbírky Post Bellům. Jde o vzpomínky vojáků-veteránů z druhé světové války, před stavitelů československého odboje 1939-1945, obětí holocaustu, politických vězňů z padesátých let, ale také funkcionářů výkonné moci - agentů KGB, NKVD, StB, politických funkcionářů a dalších. Úplné nahrávky ze sbírek jsou doplněny audio ukázkami, životopisnými texty, fotografiemi, deníky, archiv ními dokumenty, odkazy na mediální výstupy a dalšími materiály. Jednotliví pamětníci jsou vždy přiř azeni k dějinným epochám, výročím a pamětnickým kategoriím. Theses theses.cz Národní registr vysokoškolských kvalifikačních prací a systém na odhalování plagiá tů (Theses) vznikl na základě poptávky vysokých škol, které chtěly mít účinný nástroj proti plagiát orům závěrečných prací. Systém slouží vysokým školám nebo jiným institucím pro vyhledávání podobných dokumentů mezi závěreč nými pracemi a vychází z praktických zkušeností použitých pro řešení implementované v Informačním s ystému Masarykovy univerzity. Vyhledává potenciální plagiáty nejen mezi závěrečnými pracemi, ale ta ké vůči dalším dokumentům (seminárním pracím, publikacím, studijním materiálům, pracím pocházejícím z internetu aj.). Porovnávány jsou i práce, které nejsou veřejně dostupné, ale jsou do systému pos kytnuty na základě dvoustranných smluv mezi školou a provozovatelem. Systém je současně registrem v ysokoškolských kvalifikačních pracia nabízí veřejnosti on-line 24 hodin denně možnost vyhledat (ful ltextově nebo tematicky) v evidenci záznamů o pracích zajímavá témata pro inspiraci, zájmy, vzděláv ání nebo zvýšení odbornosti. Některé školy využívají systému také jako vlastního archivu závěrečnýc h prací, kam je mohou ukládat přímo sami studenti. Systém zpracovává dokumenty vložené ve formátu pdf, doc, open office, TeX nebo dalších. Porovnávány jsou p ráce ve všech jazycích psaných latinkou (čeština, slovenština, angličtina, francouzština, němčina a další). Ke každému odstavci, větě nebo skupině slov systém přesně sdělí, ve kterých dalších dokume ntech se nachází. Uživatelům systému je k dispozici mnoho dalších užitečných služeb: automatický př evod prací do PDF a TXT, antivirová kontrola souborů nebo komunikační nástroje (například diskusní fóra a informační vývěska pro vzájemné konzultace v této oblasti, projektová podpora). Databáze pro hledávaných prací obsahuje více než 86 tisíc závěrečných prací (přibližně 300 tisíc souborů) a témě ř 1,5 miliónu dokumentů (nejen závěrečných prací). Do systému přibývají stále nové práce, systém je čerpá i z jiných elektronických zdrojů a rozvíjí se o další projekty. Centrální informační portál pro výzkum, vývoj a inovace (CIP VVI) www.vedatechnika.sk Portál CIP VV I je určený jak laickým, tak i odborným uživatelům. Řídící a vědecké sféře slouží jako základní inf ormační zdroj o aktivitách vědy a výzkumu financovaných z veřejných zdrojů. Je zároveň vstupní brán ou k Informačnímu systému výzkumného a vývojového potenciálu, který obsahuje databázi organizací, p rojektů, expertů a technické infrastruktury výzkumu a vývoje na Slovensku. Web je dále využíván k p opularizaci slovenské vědy a techniky. Obsahuje e-noviny Vědecký kaleidoskop, aktuální rubriku "věd a a společnost", ciTech navigátor (zajišťující přístup do bezplatných zdrojů internetu ze všech obo rů vědy a techniky) a komunikační moduly zabezpečující interaktivitu s veřejností. Portál je vybudovaný jako aplikace Microsoft SharePoint 2007, přičemž jde o první nasazení této mod erní technologie ve státní správě na Slovensku. Portál provozuje Centrum vědecko-technických inform ací SR v Bratislavě a jeho další rozvoj je jednou z aktivit národního projektu "Národní informační systém podpory výzkumu a vývoje na Slovensku - přístup k elektronickým informačním zdrojům" (NISPEZ ). Projekt NISPEZ je financovaný z ERDF, konkrétně z Operačního programu Výzkum a Vývoj. Zdroj: