Zpravodajství ČTK 28.10.2009 Jihlavská polytechnika odhalila už dříve dva případy opisování Jihlava 28. října (ČTK) - Jihlavská Vysoká škola polytechnická odhalila v minulosti dva pokusy o op isování bakalářských prací. Studenti museli své práce částečně předělat nebo napsat na úplně jiné t éma. Opisování pomohl odhalit program, který dokáže porovnat odevzdanou práci s dalšími zdroji v da tabázi. Jihlavská polytechnika patří mezi deset veřejných vysokých škol, které ho používají. ČTK to řekl rektor Ladislav Jirků. Druhá vysoká škola na Vysočině - soukromá Západomoravská vysoká škola v Třebíči - dosud žádný případ opisování neodhalila. "Ověřili jsme si, že program funguje opravdu dobře, ve dvou případech se objevily z větší či menš í části opsané pasáže v bakalářských pracích," řekl Jirků. Kontrola je podle něj relativně jednoduc há vzhledem k tomu, že ze školy vycházejí absolventi teprve druhým rokem. "Program se dále zdokonal uje, budeme ho používat nejen na kontrolu diplomových, ale také méně významných seminárních a roční kových prací," dodal Jirků. Kontrolou a ověřováním všech závěrečných bakalářských prací se na jihlavské vysoké škole zabývali už během letních prázdnin. Důvodem je ohlášená hodnotící návštěva pracovní skupiny akreditační kom ise, která posoudí kromě bakalářských prací také práci akademických pracovníků či systém řízení ško ly. Škole pak mimo jiné doporučí, jaké obory by měla dále rozvíjet. V Třebíči si mohou studenti vypůjčit bakalářské práce jen v knihovně, nesmějí opustit budovu škol y. Podle prorektora Antonína Mládka problém prakticky ještě nemohl vzniknout. První absolventi opus tili školu před třemi lety, a v té době to byli jen jednotlivci. "Teprve letos bylo odevzdáno větší množství bakalářských prací, kvůli zkušenostem v Plzni si to hlídáme. Témata studentů jsou velmi o dlišná, plagiátorství prakticky není možné," řekl Mládek. Problémy na právnické fakultě v Plzni vyplouvají na povrch už několik týdnů. Odstartovalo je odha lení údajně opsané práce bývalého proděkana fakulty Ivana Tomažiče. Poté se začaly objevovat další podivné praktiky, zejména údajná rychlostudia některých politiků, policistů a úředníků. Mluví se o budování mafiánské sítě klientských vazeb založených na propojení se státní sférou a bezpečnostními složkami. Zdroj: