Zpravodajství ČTK 3. 5. 2010 Kvůli plagiátorství prověří letos "diplomky" dvě pětiny VŠ Praha 3. května (ČTK) - Na většině vysokých škol se v těchto dnech odevzdávají bakalářské a diplomo vé práce, zhruba dvě pětiny z nich je přitom prověří protiplagiátorským systémem. Systém vyvinutý n a brněnské Masarykově univerzitě porovnává texty všech kvalifikačních prací, které do něj byly vlož eny, odhalí i jediný shodný odstavec. Využije ho 29 veřejných i soukromých vysokých škol. Akademici, které ČTK oslovila, se ale shodují, že nejdůležitější při odha lování plagiátů je zkušený pedagog. Brněnskou databázi využívá třeba Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, a to na všechny bak alářské, diplomové a doktorské práce. Koncem roku se do systému plně zapojí i Karlova univerzita, k de se zatím prověřují pouze seminární práce. "Ta (databáze) samozřejmě nemůže nikdy odhalit opsaný překlad textu ze zahraničního časopisu. To může jen mozek sečtělého učitele, který si něco pamatuje," upozornil ale prorektor univerzity Zdeně k Brandl. Stejný postoj zastává i Západočeská univerzita v Plzni, kde žádný systém proti plagiátorství nema jí. Podle prorektora Jana Horejce se prý na jejich škole každá práce během zpracování dvakrát až pě tkrát obhajuje před odborníky na daný obor a tato expertní skupina se nedá tak snadno oklamat. Práv ě na Právnické fakultě Západočeské univerzity přitom loni došlo k největší plagiátorské aféře za po sledních dvacet let, z opisování byli kromě studentů obviněni i vyučující a vedení fakulty. Na samotné Masarykově univerzitě, kde protiplagiátorský systém THESES vzniknul, už databáze v pos ledních dvou letech odhalila přes dvacet plagiátorů. Někteří z nich byli poté podmínečně vyloučeni, jiní dostali jen napomenutí s tím, že práci musejí přepracovat. Mluvčí univerzity Tereza Fojtová Č TK sdělila, že systém dále vylepšují, do budoucna by mohl porovnávat kvalifikační práce i s texty na internetu. "Závěrečné práce v technických oborech mají jiný charakter, než je tomu v humanitních oborech, ne jsou založeny pouze na textových výstupech. Ve většině z nich se navíc využívají výpočty," upozorni la ale Andrea Vondráková z pražského ČVUT s tím, že podobné textově srovnávací systémy nejsou příli š využitelné pro technické fakulty. Opisování však lze odhalit také v obhájených pracích, školy je totiž zveřejňují. Na většině škol je možné nahlédnout do závěrečných prací jen prezenčně v knihovně, třeba Vysoká škola báňská-Techni cká univerzita nabízí 2876 kvalifikačních prací pro interní uživatele také elektronicky. Masarykova univerzita pak dokonce od roku 2006 zveřejňuje všechny závěrečné práce studentů na svém webu, starší práce se postupně digitalizují. Od září se budou na internetu z veřejňovat i práce obhájené na Karlově univerzitě. V akademickém prostředí je běžné, že akademici navazují na myšlenky jiného výzkumníka a rozvíjejí je. Za plagiát je proto označena jen taková práce, kde není citace z jiného díla áležitě označena. Použití cizích myšlenek je přípustné pouze tehdy, pokud pisatel u konkrétních pasáží přizná původn ího autora i zdroj. V Česku je 26 veřejných a 45 soukromých vysokých škol. Adéla Klimešová mkv Zdroj: