Vrh koulí

Vrh koulí klade vysoké požadavky na dynamickou sílu a somatické předpoklady sportovce. Z biomechanického hlediska je výkonnost ovlivněna odvrhovou rychlostí, optimální polohou koule, odvrhovým postavením a úhlem vzletu koule. Koulař musí, zvláště ve finální fázi, relativně po krátké dráze zrychlení, vyvinout největší sílu v co nejkratším čase. Zádová technika umožňuje využití velkých svalových skupin trupu, zad a mohutný zdvih nohou. Koule se tak pohybuje plynule po vzestupné dráze.

Správné provedení vrhu je omezeno lehkoatletickými pravidly, která uznávají za správný vrh jen takový vrh, při němž byla koule držena na počátku vrhu v nejbližší blízkosti závodníkovy čelisti nebo se jí dotýkala. Ruka nesmí být během pokusu spuštěna z této polohy a koule se nesmí dostat za rovinu ramen, což je považováno za hození koule.



Video



Animace



Uzlové body

technika Koule se drží na rozhraní dlaně ve vějířovitě rozevřených prstech. Palec a malíček je po stranách koule odtažen. Palec ruky podpírá kouli při jejím zasazení ke krku a spolu s bradou se podílí na jejím uvolněném udržení u krku.
Průchod nejnižší polohou v průběhu startovní fáze umožňuje vysunutí pánve ve směru vrhu. technika
technika Nápon dolní končetiny a jeho směr musí být proveden tak, aby nedošlo k předčasnému zvednutí trupu.
Rychlé podsunutí pravé dolní končetiny pod tělo je třeba provést při zachování nízké polohy těžiště s požadovaným svalovým předpětím. Osa ramen by neměla být vytočena ve směru vrhu. technika
technika Následuje dvouoporové postavení, které by mělo být široké.
Probíhá dopínání pravé dolní končetiny, rotace ramen, trčení paže a dopnutí prstů. technika
technika V závěru vrhu jsou nohy v pevném kontaktu s podložkou.


Nejčastější chyby

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY ZPŮSOB ODSTRANĚNÍ
Vrh je proveden převážně jen paží. Pozornost žáka zaměříme na nápon dolních končetin a na pohyb trupu.
Pohyb není rovnoměrně akcelerovaný. Klást důraz na zrychlovaný pohyb.
Odklony trupu od vytrčené paže. Blokovat levé rameno důrazným přitažením levé paže k trupu; systematicky posilovat svaly trupu.
Špatná koordinace zdvihu nohou a rotace trupu. Rotační vrhy provádět ve „vyšším postavení“, tzn. Jen málo pokrčovat nohy v kolenou a pozvolna pokrčení zvětšovat.
Nízký loket odvrhové paže při vytrčení (podhození koule). Vrhy šikmo vpřed dolů; dopomoc učitele, který vede loket vrhající paže.
Levá noha při vrhu nevzpírá, je povolena v koleně. Nadhozy koulí s levou nohou na vyvýšenině (cihla apod.)
Krátké posunutí odrazové nohy při zahájení sunu. Důraz na aktivnější vytrčení vytrčení švihové nohy; vymezit pásmo 2 stopy široké, přes které musí žák pravou nohu při odrazu přemístit.
Vzpřimování trupu a přenášení váhy při odrazu do sunu. Soustředit pozornost na rychlé podtažení pravé nohy; provádět sun pod nataženým provázkem.
Rotace trupu současně s podtáčením nohou (špatná koordinace trupu a nohou při rotaci). Fixovat polohu hlavy pohledem vzad na určitý předmět 2-3 m za kruhem v ose vrhu; přidržet žáka za levou ruku v předpažení směřující vzad proti směru vrhu.
Pomalý přechod do dvouoporové fáze. Klást důraz na švih směrem k břevnu a snaha o současný dopad na obě nohy.