Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Sportovní antropologie a antropometrie

Složení těla

Složení těla bylo definováno různými modely. Blíže se o nich můžete dočíst např. v publikacích J. Pařízkové (1998) nebo Riegerové a Ulbrichové (1998).

Nabízíme základní informace o některých způsobech stanovení tělesných složek, které jsou dostupné a v praxi běžně používané.

Pro hodnocení množství tuku, příp. míry obezity, se v běžné populaci nejčastěji používá body mass index (BMI) jehož výpočet uvádíme výše. Toto je však ukazatel vztahu hmotnosti k výšce a u velmi svalnatých jedinců vychází velmi vysoký, ačkoliv mají velmi nízkou tukovou složku (kulturistika). Proto je pro posuzování tukové složky vhodnější a správnější používat metody, které vypočtou množství tuku.

Orientační hodnocení tělesné hmotnosti indexem BMI:

Muži Ženy Hodnocení
< 20 < 19 Podváha
20–24,9 19–23,9 Normální hmotnost
25–29,9 24–28,9 Nadváha (lehká obezita)
30–39,9 29–38,9 Obezita (středně těžká)
> 40 > 39 Těžká obezita (morbidní)

Relativně ještě často používané jsou metody výpočtu (odečtení z tabulek) podle součtu tloušťky kůže na různých 1-10 místech těla, měřené kaliperem. Velmi rozšířena je metoda podle Pařízkové s měřením 10 kožních řas. Má určité nevýhody, např. značné rozdíly tukové složky mezi 12 a 13 letou osobou.

Z levnějších metod je dobře dostupná a docela rychlá, v odborných diskusích antropology stále uznávaná, metoda Matiegkova, která vypočítává hmotnost (kg) a % tuku, svalů, kostí a zbytku podle změřené výšky, hmotnosti, kožních řas, obvodů a šířek kostí.

Značného rozšíření se dostalo elektroimpedančním metodám. Jde o přístroje, které měří odpor lidského těla vůči elektrickému proudu (impedanci). Člověk s větší tukovou složkou a menším množstvím vody je lepším izolátorem a klade větší odpor. Existují dvouelektrodové přístroje – buď pro horní končetiny (např. OMRON) nebo pro dolní končetiny (TANITA a celá řada jiných). Jsou dobré pro orientační vyšetření a snad pro kontroly stavu stejné osoby. Jsou zatíženy závažnou chybou při měření různých osob, protože nedovedou dobře vzít v úvahu různé typy rozložení tuku (více tuku na horní polovině těla – typ jablko nebo na dolní polovině těla  – typ hruška). Nejsou vhodné pro vědecké výzkumy.

Nevýhody dvouelektrodových přístrojů odstraňují systémy čtyřelektrodové (na všechny 4 končetiny) – např. BODYSTAT. Společnou nevýhodou všech elektroimpedančních metod je jejich neschopnost zjistit svalovou složku, jak to umí např. Matiegkova metoda, a u čtyřelektrodových také větší pořizovací cena. Podle Matiegky se stanovují procenta z celkové hmotnosti u čtyř složek. Jejich průměr je různý u mužů a žen a mění se s věkem :

Muži Ženy
Kosterní složka 21–16,5 % 19,7–14,2 %
Svalová složka 40–48   % 35,2–43   %
Tuková složka 11,5–16 % 15,9–28,7 %
Zbytek
doc. MUDr. Jan Novotný, CSc.kolektiv |
Fakulta sportovních studií, Masarykova univerzita |
Návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |
Stránky Fakulty sportovních studií MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2009

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.