Výuka plavání

Prevence v hodinách plavání by měla být zaměřena na tyto typy zranění a poškození zdraví:
 › tonutí
 › podchlazení
 › úrazy páteře skokem do nízké vody
 › úrazy hlavy a jiná poranění pohybového aparátu při pohybu okolo bazénu či v jeho ostatních prostorách
  (šatny, sprchy)

V souladu s platnou legislativou (odstavci 3 paragraf 2 vyhlášky 48/2005 Sb.) je na základní škole pro žáky na prvním stupni povinný plavecký výcvik ve dvou zpravidla po sobě jdoucích ročnících (min. 20 hodin v jednom ročníku).

Před zahájením plavecké výuky škola ověří zdravotní způsobilost žáků. Zdravotní způsobilost vystavuje lékař dítěte a nesmí být starší jednoho roku.

Na II. stupni ZŠ a na středních školách je v souladu s RVP plavání v rámci tělesné výchovy doporučováno v závislosti většinou na možnostech školy.

 

Zásady vedení plavecké výuky z pohledu bezpečnosti:

Jasně dané počty žáků nejsou legislativně upraveny. Doporučené počty žáků při výuce plavání vycházejí z Metodického pokynu k bezpečnosti dětí, žáků a studentů (kap. 2), pro družstvo jsou plavci max. 15 žáků, neplavci max. 10 žáků. V případě možností je lépe mít vždy nižší počet žáků na pedagoga.


POZNÁMKA

Pro neustálou kontrolu počtu žáků je důležité, aby byl výcvik prováděn pedagogem ze břehu. Je dobré přesně vymezit rovněž prostor pro výuku (nejlépe natažením tzv. lajn). Žáci se pak v prostoru lépe orientují.

!!! pro neplavce pak lajny představují jistotu nízké, tedy bezpečné vody!!!

 

POZNÁMKA

Pedagogický pracovník by měl mít v pohotovosti na břehu házecí záchrannou pomůcku (například záchranný pás nebo podkovu).

Tyto pomůcky slouží nejen k záchraně přímo ve vodě, ale je možné je použít k záchraně unaveného plavce přímo ze břehu. Proto jsou opatřeny lanem. Dalšími důležitými věcmi, kterými by měl být učitel na výuku vybaven, jsou lékárnička, telefon a doporučujeme píšťalku.

Součástí lékárničky by měly být ochranné rukavice a resuscitační maska.


foto 19: házecí podkova

foto 20: lékárnička a mobilní telefon

foto 35: maska a ochranné rukavice

 

 

 

 

 

 

 

POZNÁMKA

Zodpovědnost za žáky v průběhu výuky na jiném, než domácím školním bazénu, musí být upravena smlouvou mezi kmenovou školou a plaveckou školou! Vysílající škola má zodpovědnost za žáky během celého školního vyučování, o přestávkách, při dopravě žáků na akce školy a rovněž na akcích školy! Proto je také při výuce plavání nutná přítomnost pedagogického pracovníka školy, přestože výuku nevede.

Je opravdu nezbytné smluvně ošetřit mezi vysílající školou a plaveckou školou organizaci plavecké výuky (zodpovědnost za žáky v šatně, zajištění možnosti dozoru přímo na bazénu – vyčlenit místo pro pedagoga doprovázející školy, dohled nad necvičícími žáky).

zde ke stažení (formát avi)

zde ke stažení (formát avi)

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Riziko vodního prostředí - tonutí
Minimum k záchraně tonoucího
Plavecká škola ZŠ a MŠ A. Kučery Ostrava
Plavecká škola Uherské Hradiště