Přechod na hl. menu, Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku
     

Základní úchop – Kumi kata

Pro zobrazení videa vyberte položku z pravého menu.

Kumi kata

Kumi kata je základní úchop, který se provádí za límec a rukáv partnerova džudogi. Základní úchop dělíme na pravý – migi kumi kata a levý – hidari kumi kata.

Popis

Při migi kumi kata drží tori pravou rukou levý límec ukeho. Palec směřuje směrem dovnitř na rub límce džudogi, ostatní prsty jsou umístěny vně na líci límce. Levou rukou drží tori pravý ukeho rukáv v oblasti lokte. Rukáv je držen natolik pevně, aby doslova obepínal ukeho paži. Hidari kumi kata se od migi kumi kata liší opačným držením rukou. Levá toriho ruka drží pravý límec, pravá ruka je umístěna na levém ukeho rukávu.

Kumi kata bez džudogi

Jestliže při výuce džúdó nemáme k dispozici džudogi, nacvičujeme techniky bez úchopu za oděv. Při základním úchopu kumi kata provedeném za tělo partnera tori drží ukeho obdobně jako za džudogi, úchop za rukáv v oblasti lokte však nahradí úchopem za ukeho paži těsně nad zápěstím, úchop za límec džudogi nahradí položením ruky na ukeho rameno shora dlaní dolů.

Techniky džúdó je možné využívat i v sebeobraně a v jiných úpolových sportech. I zde je možné většinu technik realizovat z úchopu za běžný oděv nebo za tělo. V následujících kapitolách jsou ukázány techniky hodů vždy v provedení z úchopu za džudogi a z úchopu za tělo ukeho.

PhDr. Michal Vít, PhDr. Bc. Zdenko Reguli, Ph.D. a kolektiv |
OUpol KGÚ, Fakulta sportovních studií, Masarykova univerzita |
Návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |
Stránky Fakulty sportovních studií MU
| Technická spolpráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2010

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.