Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku
     

Svaly hlavy (musculi capitis)


  1. Svaly žvýkací

    Obrázek č. 42 Obrázek č. 43

  2. Svaly mimické

    Obrázek č. 44 Obrázek č. 45

Žvýkací svaly (musculi masticatorii)

Svaly umožňují pohyb dolní čelisti, jako jediného pohyblivého segmentu obličejové části lebky, dopředu, dozadu, do boku, rotaci kolem svislé osy v jediném kloubu obličejové části lbi (viscerocrania) čelistním kloubu, což je kloub složený s vmezeřeným diskem. Svaly jsou inervovány z motorické části pátého hlavového – trojklanného nervu (pars motorica nervi trigemini – n.V.).

Jedná se o svaly:

  1. spánkový sval (musculus temporalis)

    Začíná v jámě spánkové, upíná se na svalový výběžek dolní čelisti. Funkce: přitahuje dolní čelist – elevace
  2. žvýkací sval (musculus masseter)

    Jeho začátek je jařmový oblouk a úpon je zevní strana úhlu dolní čelisti. Funkce: přitahuje dolní čelist, uplatňuje se při sání např. kojence.
  3. vnitřní křídlovitý sval (musculus pterigoideus medialis)

    Začíná v zadní části křídlového výběžku, upíná se na vnitřní stranu úhlu dolní čelisti. Funkce: přitahuje dolní čelist, umožňuje její pohyb laterálně.
  4. vnější křídlovitý sval (musculus pterygoideus lateralis)

     – začíná kraniálně a laterálně od svalu předchozího a upíná se před hlavičkou dolní čelisti. Funkce: umožňuje laterální pohyb čelisti.

Svaly mimické (musculi faciales)

Svaly začínají na kostech lebky, upínají se do kůže. Jejich klidové napětí určuje individuální výraz a rysy obličeje, probíhají v podkoží. Odrážejí okamžitý duševní stav a spolupodílejí se významně na nonverbální komunikaci, zejména trojúhelníku na obličeji – zevní koutky očních štěrbin a brada. Jsou inervovány sedmým hlavovým, lícním nervem (nervus facialis – n.VII.).

  1. svaly v oblasti očních víček:

    Tvoří je kruhový sval oční (musculus orbicularis oculi), který svírá pevně víčka, sval štíhlý (musculus procerus), který působí rýhu na kořenu nosu, svrašťovač obočí (musculus corrugator supercilii) vytváří svislé rýhy nad kořenem nosu.
  2. svaly v oblasti nosu:

    Patří k nim např.sval nosní (musculus nasalis), který zužuje nosní otvory – nozdry (nares)
  3. svaly ústní štěrbiny:

    Tvoří je kruhový sval ústní (musculus orbicularis oris), který obkružuje štěrbinu ústní a spoluurčuje její tvar, svírá a vysunuje rty dopředu. Do jeho laterálních okrajů se upínají svaly, které
    1. zvedají horní ret a táhnou okraj úst laterálně např. velký a malý lícní sval – musculus zygomaticus major et minor – př. sval smací (musculus risorius), zdvihač horního rtu (musculus levator labii superior) a další,
    2. stahují kaudálně dolní ret a koutek – např. sval stahovač dolního rtu (musculus depressor labii inferior), sval stahovač koutku ústního (musculus depressor anguli oris, stahovač dolního rtu – musculus depressor labiiinferioris…)
  4. svaly lební klenby:

    soubor těchto svalů je tvořen svalem klenby lební (musculus epicranius), který se upíná do vazivové přilby (galea aponeurotica). Vpředu se do ní upíná sval čelní (musculus frontalis), který vytváří vrásky na čele, zezadu sval týlní (musculus occipitalis). Soubor vytváří napětí kůže klenby lební.
  5. svaly ušního boltce

    jsou u člověka rudimentární. U některých lidí jsou více vyvinuty a umožňují jim pohyb ušních boltců.
  6. tvářový – trubačský sval (musculus buccinator)

    Obrázek č. 45 je čtyřhlavý sval, který tvoří hlubokou vrstvu mimických svalů. Sval začíná na maxille, vazivovém pruhu mezi křídlovým výběžkem a vnitřní stranou dolní čelisti a na mandibule, upíná se do vnějšího okraje kruhového svalu ústního. Sval brání uskřinutí tváře při kousání, přitlačuje tváře k dásním, umožňuje foukání. Významný pro hráče na dechové nástroje, skláře apod..
  7. bradový sval (musculus mentis)

    modeluje oblast brady.

Fascie hlavy netvoří souvislou vrstvu, vytváří se pouze v určitých úsecích, např. fascia temporalis, masseterica…

Tukové těleso tváře (corpus adiposum buccae) vyplňuje prostor mezi svalem spánkovým a žvýkacím. Toto tukové těleso se u dětí nazývá Bušetův polštář.

Obrázky ke kapitole: Mozkovna (neurocranium)
lokalizace
Obr. 42
Svaly žvýkací
lokalizace
Obr. 43
Svaly žvýkací
lokalizace
Obr. 44
Svaly mimické
lokalizace
Obr. 45
Svaly mimické
Stránky Fakulty sportovních studií MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2012

Centrum interaktivních a multimediálních studijních opor pro inovaci výuky a efektivní učení | CZ.1.07/2.2.00/28.0041