Centrum inovace andragogických studií plně aktivní Informace o řešení projektu Inovace a modernizace přípravy studentů pro komplexní uplatnění ve vzdělávání dospělých Registrační číslo projektu OPVK: CZ.1.07/2.2.00/15.0195 Studenti Masarykovy univerzity mají před sebou první semestr, kdy mohou naplno využít nabídky nových nebo inovovaných kurzů z oblasti vzdělávání dospělých. S počátkem akademického roku 2010/2011 byl na Ústavu pedagogických věd spuštěn projekt Inovace a modernizace přípravy studentů pro komplexní uplatnění ve vzdělávání dospělých (Registrační číslo projektu OPVK: CZ.1.07/2.2.00/15.0195) podporovaný Operačním programem vzdělávání pro konkurenceschopnost, v jehož rámci byla zahájena výuka nových kurzů. Hlavním cílem projektu je ve spolupráci žadatele a vhodně zvolených partnerů (hlavním partnerem projektu je Akademie J.A.Komenského v Brně) inovovat studia připravující pro vzdělávací, poradenskou a rozvojovou práci ve vzdělávání dospělých tak, aby kompetence absolventů těchto studií co možná nejlépe odpovídaly požadavkům trhu práce. Projekt je cílen především na studenty magisterského programu Andragogika, ale volná kapacita kurzů je nabízena i studentům ostatních oborů FF MU, jejichž absolventi nacházejí uplatnění v oblasti vzdělávání dospělých. Dílčími cíli vtělenými do klíčových aktivit jakou pak inovace oboru studia Andragogika nabízeného na FF MU; propojení studentů a praxí prostřednictvím rozvoje systému praxí; příprava a realizace kombinované formy studia oboru Andragogika; internacionalizace studií (přizvání zahraničních expertů k rozvoji kurikula a příprava realizace kurzů v anglickém jazyce); kontinuální sledování vývoje na trhu práce, na který absolventi směřují; inovace a rozvoj celouniverzitní nabídky kurzů orientovaných na oblast vzdělávání dospělých pro studenty blízkých, především pedagogických, oborů a v neposlední řadě vzdělávání vyučujících, lektorů a vedoucích praxí v oblasti andragogiky a vzdělávání dospělých. Ve studijním období jaro 2011 budou nově otevřeny kurzy Ekonomika vzdělávání dospělých a Professional learning and organizations (vyučovaný v angličtině spolu se zahraničními hosty), inovací projde kurz Didaktika vzdělávání dospělých a Andragogika. Spolu s kurzy vyučovanými v období podzim 2010 (Interkulturní psychologie a pedagogika a Rozvojová spolupráce a rozvojové vzdělávání) tedy projekt Inovace a modernizace přípravy studentů pro komplexní uplatnění ve vzdělávání dospělých přinesl šest nových či inovovaných předmětů do nabídky Ústavu pedagogických věd. Mgr. Petr Novotný, Ph.D., manažer projektu, novotny@phil.muni.cz, 549497305 Mgr. Michaela Zedníkova, koordinátorka spolupráce, zednikova@phil.muni.cz, 549497305 Adresa pracoviště: Masarykova univerzita Filozofická fakulta Ústav pedagogických věd Centrum inovace andragogických studií Veveří 28, 602 00 Brno Poštovní adresa: Masarykova univerzita Filozofická fakulta Ústav pedagogických věd Centrum inovace andragogických studií Arna Nováka 1 602 00 Brno ____________ Bližší informace k oboru a okolnostem jeho vzniku poskytli pracovníci Centra inovace andragogických studií Mgr. Petr Novotný, Ph.D. a Mgr. Michaela Zedníková. Jaké cílové skupině se projekt věnuje? Petr Novotný: Projektové aktivity jsou určeny studentům, kteří chtějí dosáhnout odbornosti v oblasti vzdělávání dospělých a rozvoje lidských zdrojů, již mohou uplatnit při práci manažera vzdělávání, personalisty, lektora a podobných povolání v privátním i veřejném sektoru. Prioritou jsou samozřejmě studenti oboru Andragogika, nicméně z praxe víme, že v oblasti vzdělávání dospělých se uplatňují i studenti pedagogických i odborných studií rozmanitého zaměření. To je vlastně hlavní důvod proč jsme projekt inovace studií připravili: studenti mohou získat vzdělání, které jim umožní získat expertízu, která bude dobrým základem pro jejich uplatnění na trhu práce. Najdou absolventi, pro které je projekt určen, např. absolventi oboru Andragogika, vhodné pracovní uplatnění? Michaela Zedníková: O tom vůbec nepochybujeme. Už dnes vidíme, že se v oblasti vzdělávání dospělých a rozvoje lidských zdrojů uplatňuje významná část absolventů univerzity. Součást projektu je také monitorování trhu práce, chceme získat ještě přesnější údaje o uplatnění absolventů v této oblasti. Proč bylo třeba pro tento účel projektové podpory? Michaela Zedníková: Chceme-li studentům nabídnout nadstandard v přípravě pro trh práce, nelze se obejít bez grantové podpory. Angažmá zahraničních expertů, rozsáhlé řízené praxe, hluboký monitoring trhu práce takovým nadstandardem jsou. Podařilo se nám tento nadstandard spojil s inovací studia do komplexního projektu, který logicky získal podporu z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Jaké zázemí nabízí projektu Centrum inovace andragogických studií? Petr Novotný: Centrum je součástí Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty MU. Těžili jsem ze zkušeností z chodu stávajících oborů poskytovaných Ústavem pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, který získal akreditaci pro obor Andragogika. Pro zřízení nového oboru je třeba získat akreditaci, což nejde bez sestavení kvalitního týmu vyučujících, prokázání expertízy pracoviště a vytvoření materiálního a informačního zázemí. Pracovníci Centra inovace andragogických studií pomáhají tento potenciál maximálně využít a koordinovat rozvoj studií.