Tisková zpráva, 12. července 2011 Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí získalo ocenění za informační systém Environmentální informační systém GENASIS, který připravuje Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity, získal mezinárodní uznání. Cílem připravovaného systému je shromažďovat a propojovat informace o znečištění životního prostředí s epidemiologickými databázemi na národní i mezinárodní úrovni a umožnit jejich vizualizaci a interpretaci pro potřeby odborné i laické veřejnosti. Projekt GENASIS byl jako jeden z mála světových projektů vybrán do publikace Synergies Success Stories, která byla vydána při příležitosti páté konference smluvních stran Stockholmské úmluvy. „Toto ocenění je dalším důkazem, že aplikovaný výzkum Centra je zaměřen na vysoce aktuální otázky a reflektuje požadavky na zvýšení dostupnosti dat a informací formulované v řadě evropských i celosvětových strategických dokumentů na podporu dlouhodobé udržitelnosti rozvoje společnosti,“ řekl ředitel Centra Ivan Holoubek. Stockholmská úmluva o perzistentních organických látkách (POPs), zaměřená na ochranu lidského zdraví a životního prostředí před nebezpečnými chemickými látkami, byla podepsána před deseti lety. Letošní pátá konference smluvních stran této celosvětové úmluvy se konala koncem dubna ve švýcarské Ženevě. Akce se zúčastnilo 700 delegátů reprezentujících vlády signatářských zemí i nevládní organizace a agentury Spojených národů. Hlavním úkolem bylo hodnocení uplynulého desetiletí. Přijata byla důležitá rozhodnutí pro následující období. Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity se na konferenci prezentovalo jako důležitý partner podporující a koordinující realizaci Stockholmské úmluvy. Pracoviště zároveň působí jako Regionální POPs centrum pro budování kapacit a přenos technologií ve střední a východní Evropě. Centrum zajišťuje zejména celosvětové měření koncentrací toxických látek v ovzduší a realizuje měřící sítě na více než 80 místech Evropy, Afriky, části Asie a Pacifických ostrovů. Kontakt: Mgr. David Povolný, Tiskový odbor Masarykovy univerzity, povolny@rect.muni.cz, tel: 549 49 4646, mobil: 724 11 87 98 Stockholmská úmluva je globální environmentální smlouvou, jejímž cílem je ochrana lidského zdraví a životního prostředí před škodlivými vlivy perzistentních organických polutantů, tedy toxických látek schopných dlouhodobě setrvávat v životním prostředí, přenášet se na velké vzdálenosti a kumulovat se v živých organismech. Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity bylo založeno 1. března 2010 za podpory projektu CETOCOEN z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Ve své činnosti navazuje na fungování Výzkumného centra pro chemii životního prostředí a ekotoxikologii (RECETOX), které má za sebou čtvrt století výzkumu znečištění životního prostředí toxickými látkami a jejich účinku na člověka i ostatní živé organismy v ekosystému. Centrum od roku 2006 působí jako Národní centrum ČR pro perzistentní organické polutanty a v roce 2009 bylo oficiálně jmenováno Regionálním centrem Stockholmské úmluvy pro budování kapacit v zemích střední a východní Evropy.