Tisková zpráva, 29. listopadu 2012 Cenu ministra školství obdrželi dva vědci z Masarykovy univerzity Dva vědci z Masarykovy univerzity (MU) získali cenu ministra školství za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v roce 2012. Ocenění dnes převzal molekulární biolog a genetik z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty MU Vítězslav Bryja a archeolog z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU Vladimír Podborský. V letošním roce udělil ministr školství toto ocenění celkem čtyřem osobnostem české vědy. Mgr. Vítězslav Bryja, Ph.D., se celou svoji vědeckou kariéru věnuje výzkumu proteinů Wnt, jež buňkám slouží jako komunikační nástroj. Ocenění získal za výsledky výzkumu při objasňování molekulárních charakteristik nádorových a normálních kmenových buněk, zejména při identifikaci nových molekulárních mechanismů ve Wnt dráze. Výsledky jsou předpokladem vývoje nových typů léčiv a využití v preklinickém výzkumu závažných lidských onemocnění. Po absolvování doktorského studia na Univerzitě Karlově v Praze působil Bryja pět let na medicínské univerzitě Karolinska Institutet ve Stockholmu. Od roku 2007 vede na Masarykově univerzitě vlastní pracovní skupinu. „Vedle vědeckých výsledků, které byly publikovány ve významných zahraničních periodikách a z nichž některé jsou v současné době patentovány, je třeba ocenit také jeho schopnost předávat zkušenosti mladším kolegům a vychovávat studenty,“ řekla prorektorka Masarykovy univerzity Ivana Černá. Prof. PhDr. Vladimír Podborský, DrSc., získal cenu za mimořádné výsledky výzkumu v oblasti středoevropské pravěké archeologie a archeoreligionistiky, které mají klíčový význam pro pozitivistickou interpretaci duchovních představ v pravěku a na počátku raného středověku. Mezi nejvýznamnější aktivity oceněného profesora patří evropsky proslavený výzkum polykulturní lokality Těšetice-Kyjovice „Sutny“, kde jako první v Evropě komplexně prozkoumal a interpretoval rondel neolitické kultury s moravskou malovanou keramikou. Na Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU působí od roku 1955 a předává své zkušenosti již třetí generaci studentů magisterského a doktorského studia. Před týdnem ocenil ministr školství Petr Fiala také pět vynikajících studentů a absolventů. Mezi oceněnými jsou dva studenti z Přírodovědecké fakulty MU. Martin Bartošík obdržel cenu za mimořádné výsledky ve studijním oboru biofyzika a Peter Holub za mimořádné výsledky ve studijním oboru biomolekulární chemie. Kontakt: mluvčí MU Tereza Fojtová, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, mail: fojtova@muni.cz Masarykova univerzita byla zřízena zákonem ze dne 28. ledna 1919 jako druhá česká univerzita. V době založení měla čtyři fakulty – Právnickou, Lékařskou, Přírodovědeckou a Filozofickou. V současnosti má devět fakult a 45 000 studentů řádného studia. Více informací na http://www.muni.cz a http://online.muni.cz.