Tisková zpráva, 15. února 2013 Vědci odjedou z Antarktidy dřív než obvykle O dva týdny dřív než obvykle opustí letos vědci antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela, kterou na ostrově Jamese Rosse provozuje Masarykova univerzita. Ve Wedellově moři a průlivech mezi ostrovy je totiž hodně mořského ledu, který komplikuje lodní dopravu. Chilské vojenské námořnictvo, které vědce na stanici vozí, proto rozhodlo, že letošní sezona skončí už v polovině února. Uplynulá antarktická zima neovlivnila jen moře. Po vyhodnocení dat z loňského roku vědci zjistili, že se mírně zvýšila hmota ledovců Whisky Glacier a Davies Dome. Podobně tomu bylo i v letech 2009 a 2011. Zvětšení ledovců ale podle vedoucího výpravy Pavla Kaplera není v rozporu s jejich dlouhodobým úbytkem kvůli oteplování. „Výrazně teplá sezona dokáže totiž rozpustit víc ledu, než se během tří chladných sezon uloží,“ vysvětlil. Led pokrývající moře praskl v blízkosti stanice až 8. února. „Na dlouho očekávanou volnou hladinu téměř okamžitě vyrazil člun týmu parazitologů, který byl ovšem vzápětí nucen ustoupit zpět před hladovou kosatkou, která využila nově otevřeného prostoru pro nadechnutí,“ popsal Kapler jeden ze zážitků vědců. Výprava pak po krátkém přerušení pokračovala v odchytu ryb a dalších mořských živočichů, u nichž vědci zkoumají parazity. Kvůli dlouhodobě zamrzlému moři ulovili zpočátku méně ryb a mimo jiné zjistili, že zvířata strádají hladem. Letošní, již sedmé, expedice do Antarktidy se účastní dvacet lidí. Vědci z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně. Ve výpravě jsou i dva Slováci a jeden Rus. Kontakt: Ing. Ema Wiesnerová, tiskový odbor Masarykovy univerzity, mobil: 725 316 753, wiesnerova@rect.muni.cz Masarykova univerzita byla zřízena zákonem ze dne 28. ledna 1919 jako druhá česká univerzita. V době založení měla čtyři fakulty – Právnickou, Lékařskou, Přírodovědeckou a Filozofickou. V současnosti má devět fakult a 45 tisíc studentů řádného studia. Více informací na http://www.muni.cz a http://online.muni.cz.