Tisková zpráva, 10. září 2014 Studenti pedagogické fakulty dostanou ke startu semestru novou knihovnu Zcela novou knihovnu a prostory pro pět výzkumných institutů otvírá v pondělí 15. září Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity. Oboje najdou studenti i zaměstnanci fakulty v jedné budově pod názvem Centrum výzkumných institutů a doktorských studií (CVIDOS) ve stávajícím areálu fakulty v ulici Poříčí 31. Existence nové budovy výrazně zjednodušuje život jak studentům a dalším návštěvníkům knihovny, tak zaměstnancům institutů. Kvůli nedostatku vhodných prostor dosud obojí fungovalo ve stísněných podmínkách a například různé částí knihovny odděleně. „Realizací celého projektu se nám podařilo integrovat veškeré studijní zdroje do jednoho moderního komplexu. Studenti získali přístup k celému knižnímu fondu i k elektronickým zdrojům, mají k dispozici kolektivní studovny i dostatek počítačů pro tvorbu seminárních prací,“ uvedl ředitel projektu Jiří Němec. Centrum vzniklo díky dotaci 140 milionů korun z evropského Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Knihovna, jejíž interiér a barevnost navrhovali studenti katedry výtvarné výchovy pod vedením Petra Kamenického, zabírá v budově suterén, přízemí a první dvě nadzemní podlaží. Zaměstnanci fakulty se na vnitřním uspořádání budovy výrazně podíleli, což ocení také studenti s postižení, na něž se při budování výrazně myslelo. „V knihovně mají bezbariérová pracovní místa, nevidomí se mohou orientovat podle vodicích linií a máme i seminární místnost s kulatým stolem, aby na sebe viděli neslyšící při komunikaci ve znakovém jazyce,“ sdělil proděkan fakulty Karel Pančocha a dodal, že zdi knihovny zdobí nová sbírka děl absolventů a studentů fakulty. Zbývající dvě patra stavby patří pětici výzkumných institutů. Badatelé se v nich zabývají například výzkumem vzdělávacího obsahu, dopadem školských reforem, tím, jak dělat co nejlepší učebnice nebo jak pracovat s nadanými žáky. Snaží se také popsat příčiny šikany či vytvořit vzdělávací strategie pro sociálně znevýhodněné žáky. Program pondělního slavnostní otevření zahrnuje autorská čtení patronů nové knihovny Víta Slívy, Petra Hrušky a Kateřiny Tučkové, absolventky dějin umění a českého jazyka a literatury na Filozofické fakultě MU, která začínají v 15 hodin. Od 18 hodin se na fakultním sportovním oválu koná koncert kapely Rolling Stones Revival Band Brno, který vysokoškoláky oficiálně přivítá v novém akademickém roce. Generální dodavatelem stavby byla společnost Gemo Olomouc, spol. s r.o. Kontakt: Mgr. Tereza Fojtová, mluvčí MU, e-mail: fojtova@rect.muni.cz, tel: 549 49 4949, mobil: 724 517 335.