Tisková zpráva, 6. února 2015 Za enzym odbourávající yperit získali vědci z MU Cenu Wernera von Siemense Enzym s příhodným názvem Yperzyme dokáže šetrně neutralizovat chemickou bojovou látku yperit. Za jeho vývoj získal ve čtvrtek 5. února Cenu Wernera von Siemense tým pod vedení Zbyňka Prokopa, který působí v Loschmidtových laboratořích v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity (RECETOX). Vědci z Masarykovy univerzity získali cenu za nejvýznamnější výsledek v oblasti vývoje a inovací. Yperzyme bojový plyn neutralizuje takovým způsobem, že se dá využít pro ochranu lidského zdraví v civilní obraně i pro dekontaminaci povrchu vojenské techniky, včetně citlivých součástí jako optika či elektronika. Prototyp dekontaminační sady podstoupil také testování v laboratořích NATO. Skupina přihlásila do soutěže i další možnosti využití enzymů pro moderní technologie, mezi něž patří biosenzor k detekci toxických látek v průmyslu a životním prostředí, který je rychlejší a levnější, než stávající metody. Další technologií je enzymatická syntéza opticky čistých látek, jež se dá využít při výrobě speciálních chemikálií, především farmaceutik. Poslední je metoda termostabilizace proteinu, která byla vyvinuta ke stabilizaci enzymů/proteinů vůči teplotě a účinku organických rozpouštědel v biotechnologických procesech. Ocenění pro talentované studenty, nadějné mladé vědce a vysokoškolské pedagogy bylo uděleno již po sedmnácté. Vítězné práce vybírají poroty složené z rektorů a prorektorů pro vědu a výzkum českých technických a přírodovědných vysokých škol a předních zástupců Akademie věd České republiky. Kontakt: Tereza Fojtová, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, E-mail: fojtova@muni.cz Masarykova univerzita byla zřízena zákonem ze dne 28. ledna 1919 jako druhá česká univerzita. V době založení měla čtyři fakulty – právnickou, lékařskou, přírodovědeckou a filozofickou. V současnosti má devět fakult a 37 000 studentů. Více informací na http://www.muni.cz a http://online.muni.cz.