Tisková zpráva, 23. září 2010 V kampusu začala stavba Centra pro výzkum toxických látek v prostředí V areálu Univerzitního kampusu Bohunice začala stavba pavilonu Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (CETOCOEN) Masarykovy univerzity. Projekt na stavbu a realizaci centra CETOCOEN je financován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) v prioritní ose 2 zaměřené na budování regionálních výzkumných a vědeckých center. Pavilon o ploše 3200 m2 staví vítěz výběrového řízení společnost UNISTAV a.s. za smluvní cenu ve výši 188 milionů korun. Stavba bude plně hrazena z OP VaVpI. Otevření nové budovy, která poskytne zázemí pro pět desítek vysoce specializovaných vědeckých pracovníků a stejné množství postgraduálních studentů, je plánováno na rok 2012. Úkolem centra bude získávat data o reálném znečištění životního prostředí toxickými látkami a doplňovat je dalšími informacemi o jejich chování a působení na základě poznatků z laboratorních experimentů, toxikologických testů i matematických modelů. Souhrnné databáze informací o specifických typech znečištění životního prostředí se budou moci postupně propojovat s existujícími informačními systémy o zdravotním stavu populace v regionu. „V rámci Evropy sice existuje řada registrů a databází informujících o stavu životního prostředí, výskytu toxických látek v ovzduší a povrchových vodách či zvýšeném množství zdravotních problémů v jednotlivých státech i regionech. Neexistuje však systém, který by tato data vzájemně propojil, a umožnil pátrání po příčinách negativního působení prostředí na zdraví obyvatelstva,“ řekl vědecký ředitel centra Ivan Holoubek. „Jedním z hlavních cílů projektu CETOCOEN je proto vývoj takového systému, který umožní efektivní prezentaci a hodnocení zdravotních a ekologických rizik kontaminace prostředí,“ doplnil. Výsledky projektu CETOCOEN budou sloužit firmám a podnikům jako objektivní nástroj pro hodnocení dopadů jejich technologie na životní prostředí. Zástupci státní sféry budou mít k dispozici tolik žádané informace o stavu svého regionu, aby mohli objektivně rozhodovat při plánování výstavby nových průmyslových zón. Občané budou mít možnost získat zdarma a jednoduše informace o stavu životního prostředí ve své lokalitě a jeho vlivu na výskyt různých onemocnění. Celkový objem dotace projektu CETOCOEN z evropského Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace činí téměř 544 milionů korun. Náklady projektu během čtyřletého období realizace dosáhnou 685 milionů korun. Kontakt: Mgr. Tereza Fojtová, mluvčí Masarykovy univerzity, fojtova@rect.muni.cz, tel: 549494949, mobil: 724517335 Projekt CETOCOEN navazuje na aktivity zaniklého Výzkumného centra pro chemii životního prostředí a ekotoxikologii, které výzkum v oblasti znečištění životního prostředí toxickými látkami a jeho dopadů na ekosystém rozvíjelo na Masarykově univerzitě po více než čtvrt století a v roce 2002 bylo oceněno titulem evropského „Centra excelence“ pro chemii životního prostředí a ekotoxikologii. Nově založené Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí významně rozvíjí aplikační potenciál pracoviště, které jako Regionální centrum Stockholmské úmluvy pro budování kapacit v zemích střední a východní Evropy působí jako vědecký a technologický most mezi východní a západní Evropou.