Tisková zpráva, 30. březen 2011 Zájemci o historii mohou nově studovat v Brně církevní dějiny Novou studijní specializaci zaměřenou na církevní dějiny otevírá Historický ústav Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Umožnil to projekt, na který ústav získal finanční podporu ve výši 7,5 milionů korun z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Díky němu bude možné také dovybavit učebny a knihovnu nebo vytvořit nové e-learningové a specializované semináře. „Obor církevní dějiny není na českých filozofických fakultách etablován a dosud byl pěstován spíše v kontextu teologických fakult. Nyní se mu ovšem dostane pozornosti od profesionálních historiků, kteří na něj uplatní současné historiografické metody. Zaměříme na oblasti, jako je vývoj mentalit, antropologie, ideové proměn společenských struktur či náboženských institucí,“ vysvětlil historik Jiří Hanuš, který za celým projektem stojí. Studenti, kteří získají na Historickém ústavu bakalářský titul, tak dostanou další možnost volby pro své magisterské studium. Nově se nebudou muset zaměřovat jen na jednu historickou epochu, ale budou se moci tématu náboženství věnovat průřezově od středověku až po současnost. Historický ústav tím reaguje i na to, že různé formy náboženských projevů v dnešních společnostech neodumírají, jak se dříve předpokládalo, ale naopak rostou. „Měli bychom se pokusit porozumět například tomu, jaké postavení mělo křesťanství v Evropě v minulých staletích a jaký mělo vztah k jiným náboženstvím – to nám umožní hledat orientaci i v současných problémech,“ uvedl Hanuš. Nová specializace by měla přispět i k lepšímu uplatnění absolventů. Těm, kteří se orientují na výuku na středních školách, pomůže získat ucelenější pohled na současné chápání dějin a jejich dopad na současnost. Ti, kdo směřují do odborných institucí zabývajících se historií, zase získají detailnější informace v úzce zaměřených seminářích. Ke zvýšení kvalifikace studentů pomohou nové domácí a zahraniční exkurze, diskusní fóra s profesory ze zahraničních univerzit nebo zážitková výuka v terénu. Projekt se zaměřuje i na mezioborové přesahy historie a na její vztah k sociologii, antropologii, religionistice či filozofii. Mgr. Tereza Fojtová, tisková mluvčí MU, Ufojtova@rect.muni.cz, tel: 54949 3160, 724 517 335 prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D., vedoucí projektu Inovace studia historie na Filozofické fakultě MU, tel: 775 570 802 Filozofická fakulta MU patří mezi nejžádanější humanitní fakulty v České republice. Co do počtu studentů je největší fakultou Masarykovy univerzity, na 20 katedrách a ústavech vzdělává více než 10 tisíc studentů. Další informace na http://www.phil.muni.cz.