Tisková zpráva, 14. ledna 2013 Univerzita udělí čestný doktorát zakladateli spektroskopie nukleární magnetické rezonance Čestný doktorát udělí Masarykova univerzita profesoru Josefu Dadokovi, zakladateli spektroskopie magnetické nukleární rezonance (NMR) v někdejším Československu. Emeritní profesor univerzity Carnegie Mellon v Pittsburghu, kde působil po své emigraci do Spojených států, se výrazně zasloužil o rozvoj toho oboru i na mezinárodním poli. Čestnou vědeckou hodnost doktora chemie převezme profesor Dadok ve středu 23. ledna 2013 v 10:00 v aule Masarykovy. Profesor Dadok se zasloužil o to, že se Československo v 60. letech minulého století stalo po USA a Japonsku třetí zemí na světě, která zvládla sériovou výrobu spektrometrů. V roce 1967 odjel na pracovní stáž do Spojených států, ze které se po sovětské okupaci Československa v roce 1968 již nevrátil. V Pittsburghu, kde od té doby působil, se stal technickým ředitelem Národního střediska nukleární magnetické rezonance a řádným profesorem chemické přístrojové techniky univerzity Cernegie Mellon. Dnes šestaosmdesátiletý profesor se podílel na vývoji prvního supravodivého magnetu, který se stal základem unikátního NMR spektrometru, jenž byl v letech 1978 až 1986 nejvýkonnějším systémem pro spektroskopii na světě. Jméno profesora Dadoka ponese i nová laboratoř, která bude slavnostně otevřena v Univerzitním kampusu Bohunice Masarykovy univerzity v den udělení čestného doktorátu. NMR (Nuclear Magnetic Resonance) spektroskopie je klíčovou technologií pro výzkum zaměřený na podrobné šetření struktury a dynamiky biomolekul na atomární úrovni. Využití této metody pomáhá vědcům objasnit, jak fungují živé organismy. Kontakt: Mgr. Tereza Fojtová, tisková mluvčí MU, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, e-mail: fojtova@muni.cz Masarykova univerzita byla zřízena zákonem ze dne 28. ledna 1919 jako druhá česká univerzita. V době založení měla čtyři fakulty – právnickou, lékařskou, přírodovědeckou a filozofickou. V současnosti má devět fakult a 43 tisíc studentů řádného studia. Více informací na www.muni.cz a www.online.muni.cz. Čestný doktorát uděluje Masarykova univerzita vynikajícím osobnostem, českým i zahraničním, jejichž tvůrčí přínos k rozvoji vědy, kultury a umění je mezinárodně uznáván. Návrh na udělení čestného doktorátu podávají rektor a děkani fakult a schvaluje ho Vědecká rada Masarykovy univerzity.