Tisková zpráva, 4. listopadu 2013 Absolventům MU vzrostl nástupní plat, tutéž školu by volili znovu Po loňském tříprocentním propadu letos znovu vzrostl nástupní plat čerstvých absolventů Masarykovy univerzity. Z 22 244 korun v roce 2012 se zvýšil o čtyři procenta na 23 136 korun. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu uplatnění absolventů, který Masarykova univerzita provádí už od roku 1994. Data ukazují rovněž to, že pokud by si mohli bývalí studenti vybírat vysokou školu znovu, velká většina z nich, 86 procent, by opět volila Masarykovu univerzitu. Mezi absolventy také panuje vysoká spokojenost s tím, co jim jednotlivé fakulty daly do života. Úroveň spokojenosti dosáhla druhé nejvyšší hodnoty v celé historii měření. „Největší věrnost oboru i škole deklarují absolventi právnické fakulty a fakulty informatiky, což ostatně dobře koresponduje s nejvyšší spokojeností absolventů těchto fakult s tím, co jim Masarykova univerzita dala do života. Ta dosahuje u práv téměř 90 procent,“ sdělil vedoucí průzkumu Jaroslav Nekuda ze Střediska vědeckých informací na Ekonomicko-správní fakultě MU. Šetření se konalo v průběhu června a července, tedy krátce po období státních závěrečných zkoušek. Přibližně 50 procent účastníků v něm udalo, že již pracují, nebo vědí, kam nastoupí. „Z dlouhodobého pohledu tento podíl pomalu roste,“ dodal Nekuda. Zvyšuje se také podíl ekonomicky aktivních vysokoškoláků během studia. Zatímco v prvním ročníku pracuje pravidelně nebo poměrně často 24,1 procenta studentů, v pátém ročníku už je to 55,1 studentů. „Čtyři z deseti absolventů poté pokračují v zaměstnání, které získali již během studia, což přináší plodné propojení teorie a praxe. Jen zhruba jeden z deseti absolventů vzal místo ne zcela odpovídající jeho požadavkům,“ doplnil Nekuda. Nejvyšší podíl absolventů, kteří pokračují v zaměstnání, jež získali už jako studenti, je mezi studenty fakulty informatiky, přesně 68,3 procenta. Absolventi téže fakulty mají také nejvyšší hrubé nástupní platy, průměrně činí 32 938 korun. Informatiky následují absolventi ekonomicko-správní fakulty a fakulty lékařské. Absolventi fakulty informatiky rovněž nejčastěji udávají, že po ukončení studia zůstávají v Brně. Uvedlo to 94,4 procenta z nich, což potvrzuje pověst Brna jako technologického centra. Výzkum mezi čerstvými absolventy provádí Masarykova univerzita formou zaslání elektronického dotazníku už od roku 1994, letos se konal už posedmnácté. Vrátilo se celkem 1389 dotazníků, což znamená nadprůměrnou návratnost na úrovni 56,7 procenta. Kompletní zpráva z výzkumu: http://1url.cz/UEUd Kontakt: Tereza Fojtová, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, E-mail: fojtova@muni.cz.