rapový korpus

 
 

Návody

Jak vytvářet tracklisty?

Co je to tracklist? Tracklist = seznam písní na albu. Názvy písní jsou na uvedeny v přesném pořadí, zapsané podle návodu pro zápis.

Cíl: doplnění tracklistů ke všem albům => všechna alba od všech interpretů budou mít tracklist vytvořený podle dostupného skenu. Není-li album naskenováno, pak sekundárně informativně, např. podle fanouškovských stránek (discogs, banlieueconnexion, fr.rap), wikipedie apod.

Postup

 1. Otevřete si dokument Tracklists des albums.
  1. Přečtěte si legendu na prvním listě (pokud nejste na seznamu pomocníků, dopište se a vytvořte unikátní kód z iniciál svého jména).
  2. Otevřete si list podle počátečního písmene interpreta (př. chci vytvořit tracklist k albu od interpreta Booba => otevřu si list B).
  3. Podle abecedy najděte interpreta a u něj chronologicky zařazené album (pokud interpret či album v Tracklists des albums chybí, dopište jej na příslušné místo, kde si vytvořte vložením řádků prostor pro jeho zápis).
 2. Otevřete si dokument Rapcor – albums.
  1. Přečtěte si legendu na prvním listě (pokud nejste na seznamu pomocníků, dopište se a vytvořte unikátní kód z iniciál svého jména).
  2. Na druhém listě (ALBUMS-LISTE vérifiés) si podle abecedy najděte interpreta a album, na kterém budete pracovat (není-li album/interpret v dokumentu zaznamenán, napište správci alb, ať jej urychleně vytvoří!).
   ALBUMS-LISTE vérifiés
  3. Překopírujte informace o albu z Rapcor – albums do Tracklists des albums: projděte si řádek u příslušného alba v Rapcor – albums a „vytáhněte“ si z něj informace, které potřebujete (interpret, název alba, rok vydání, typ alba – sloupec X, kód alba – sloupec AA; chybí-li některá z informací, pište správci alb – informace by měly být kompletní!).
  4. Podívejte se i na počet písní na albu (sloupec F) a zkontrolujte, jestli „sedí“ s tím, co máte k dispozici (tj. ideálně s oskenovaným tracklistem z přebalu alba; skeny najdete ve složce skeny, přístup sem přiděluje správce úložiště).
 3. V Tracklists des albums rozkopírujte údaje z prvních 5 sloupců (interpret, album, rok, kód alba, typ alba) tak, aby byly všechny řádky vyplněné. Prosíme, pokud uvidíte, že toto někde chybí, proveďte to i zpětně (data by měla mít databázovou formu, tj. žádný řádek nesmí být prázdný).
  Tracklists des albums

  POZOR: na listě Various Artist (tj. u kompilací) v Tracklists des albums se liší způsob vyplnění sloupce A – do hlavičky se napíše „Various Artists“ a pod to jednotliví interpreti.

  Various Artist
 4. Podle přebalu CD (skeny najdete ve složce skeny) doplňte názvy písní a featuringy. Při zápisu názvů dodržujte tento návod pro zápis.

  TIP: Abyste nemuseli vše přepisovat ručně, můžete si zkopírovat tracklist z fanouškovských stránek a pak ho jen doupravit podle přebalu.

  TIP 2: Někdy bude potřeba vytvořit tracklist informativně, dopředu (aniž bychom měli album k dispozici). V tom případě pouze zkopírujete tracklist (vč. featuringů) z internetu a upravte zápis velkých písmen dle návodu pro zápis.

 5. Podle dokumentu RAPCOR (neoficiálně „Knihovna“) doplňte kódy písní. (Přístup přiděluje správce úložiště, se souhlasem dr. Polické). Jsou v kódech zmatky (chybné chronologie, chybný nebo opomenutý featuring)? Hlaste to správci kódů.

  POZOR: Ne všechny písně mají kódy – budou je mít zatím pouze ty, ke kterým máme k dispozici text a které zároveň nejsou celé cizojazyčné.

  RAPCOR
 6. Do hlavičky doplňte celkový počet písní ve formátu x/y (x = počet písní z alba, které máme v Rapcoru, tj. písně mající kód; y = celkový počet písní na albu).

  TIP: Pokud si nejste jisti nebo pokud je tracklist vytvořen, informativně napište místo x otazník.

  celkový počet písní
 7. Do sloupce K napište svoji zkratku (např. KJ).

  TIP: Pokud upravujete již vytvořený tracklist, napište do závorky (posl.změna+svoji zkratku).

  Rozkopírujte do všech řádků.

  zkratka
 8. V dokumentu Rapcor – albums napište na listě ALBUMS-LISTE vérifiés do sloupce AB „OUI“ a podbarvěte zeleně (pokud je tracklist vytvořen a nejsou žádné problémy), NEBO „oui + popis problému +svoji zkratku“ a podbarvěte žlutě (pokud v tracklistu něco chybí), NEBO „tracklist vytvořen informativně“ a podbarvěte šedě (pokud je tracklist informativní).
  Podbarveni
 9. Nakonec (stále v dokumentu Rapcor – albums) napište do sloupce P datum poslední změny a do sloupce Q svoji zkratku.
  Datum
 10. Do výkazu práce (přiděluje personální šéf) zapište nově vytvořené tracklisty a ohlaste zodpovědným osobám, co je třeba dodělat. Dohlédněte na to, aby všechny nutné opravy proběhly, aby v dané várce nezbyly žádné problémy. (Případně je sepište správci tracklistu do mailu).

Problematické případy

 1. Pozor na alba, která vyšla podruhé (potřetí…) v reedici (např. interpret Booba vydal album Temps Mort dvakrát pod stejným názvem, přičemž počet písní na obou albech se liší). V takovém případě je nutné zpracovat tracklist pro každé album zvlášť. Důležité je uvědomit si, že v takovém případě se opakují kódy těch písní, které jsou stejné na obou albech.

  TIP: Pokud náhodou při vypracování tracklistu objevíte, že existuje více verzí alba (např. premium edice, LP, apod.), oznamte to správci alb.

 2. Také u kompilací se mohou opakovat kódy písní (interpret do kompilace přidal píseň z jiného alba).
 3. U dvojCD (2×CD se prodává dohromady pod jedním názvem), napište všechny písně z obou CD pod sebe (bez mezery). Čísla písní uveďte bez přerušení od 1 do z (z = celkový počet písní na dvojalbu). Do připomínek (sloupec J) napište ke každé písni CD1 / CD2, podle toho, na kterém albu se nachází.
  dvojCD
 4. Alba, která obsahují písně pouze v angličtině či jiném cizím jazyce (tzn., neobsahují vůbec žádná francouzská slova), z Rapcoru eliminujeme. Máme-li podezření na takovouto píseň, je nutný přeposlech (viz hudba, práva přiděluje správce úložiště), nebo nahlédnutí do bookletu (viz skeny). Zjistíme-li, že píseň je doopravdy pouze v angličtině, oznámíme to správci kódů, který bude muset odebrat kód. O stavu práce se navzájem informujeme a hlídáme si, aby se problémy obratem vyřešily, nejsou-li většího rázu. V takovém případě kontaktujte vedoucí projektu.

  TIP: pro informativní tracklisty (album nemáme k dispozici) lze hudbu najít na Youtube a texty kdekoli na internetu.

 5. Informativní tracklisty by měly být vytvořeny k celé autorově tvorbě (usnadňuje to tvorbu kódů). Proto kdykoli zpracováváte album od určitého interpreta, podívejte se prosím do Rapcor – albums, jaká další alba od něj zde figurují, a tracklisty doplňte. Můžete také konzultovat se správcem alb.
 6. Liší-li se název písně na vnější a vnitřní straně bookletu (většinou tracklist vs. název u jednotlivé písně), použijte verzi z vnější části (tj. tracklistu).

Více informací podá: K. Jančíková