Nácvik správné polohy těla
Pro udržení správné pozice těla při plavání je důležitá flexibilita a mobilita (obzvláště pak v oblasti ramenních kloubů a pánve) a síla svalů trupu, jenž umožní provádět rotace trupu a pohyby končetin při stabilní poloze těla. Nácvik je možné provádět na místě i v pohybu.
Statická stabilizace
Statický nácvik stabilizace v poloze streamline
Všechna cvičení je možné provádět i bez piškotu a gumy na kotnících, avšak tato varianta je těžší na udržení správné polohy těla (hlavně pro muže se silnými dolními končetinami).
- Statický nácvik plavecké polohy můžeme provádět pomocí mírné rotace trupu na jednu i druhou stranu (rozkývání) jen pomocí břišních a zádových svalů v pozici na břiše i zádech. Plavec by měl být schopen se rozkývat bez pomocných pohybů horními či dolními končetinami.
- Použití pomocných souhybů horních a dolních končetin
- Sekané nekoordinované pohyby
- Práce celého těla, nikoli jen svalů trupu
- Další jednoduché cvičení je udržení stabilní pozice těla při současném pohybu pažemi do vzpažení a zpět. Plavec by měl být schopen v průběhu celého cvičení udržet dolní končetiny i trup a hlavu na hladině.
- Neudržení stabilní pozice trupu a dolních končetin, potápění částí těla
- Sekané nekoordinované pohyby
- Vychýlení do stran s piškotem a gumou (protisměrný pohyb ramen a kyčlí)
- Poté přecházíme k nácviku rotace ramen v poloze na zádech. Plavcovy nohy by měly zůstat na místě, paže jsou v připažení a trup a ramena vytváří co největší rotaci. Pohyb by měl být pomalý a plynulý.
- Neudržení stabilní pozice dolních končetin
- Sekané nekoordinované pohyby
- Práce celého těla nikoli jen svalů trupu
Po zvládnutí rozkývání přecházíme k nácviku rotace o 360°.
Nejčastější chyby:
Nejčastější chyby:
Nejčastější chyby:
Stabilizace v pohybu
Kraul s výdrží v plavecké poloze
Toto cvičení je jedním ze základních cvičení pro rozvoj stability a udržení správné polohy těla při různé rychlosti. Plavec zaplave 3-4 celé záběry a poté setrvá ve splývavé poloze téměř do úplného zastavení. V průběhu splývání se snaží o udržení správné a stabilní plavecké polohy.
Nejčastější chyby:
- Neudržení plavecké polohy po dobu splývání.
- Rotace, změna polohy ramen vůči kyčlím při splývání.
Nácvik plavecké polohy v přípravné fázi kraulového záběru
Další možností nácviku správné polohy těla je nácvik v přípravné fázi s přidanou pauzou, ve které musí plavec provést nádech a udržet přitom správnou plaveckou polohu.
Nejčastější chyby:
- Neudržení plavecké polohy (plavci se zanořují dolní končetiny)
- Přílišná rotace
- Neschopnost provést nádech
Nácvik plaveckého způsobu kraul – cvičení na stabilizaci polohy
Nácvik polohy těla je možné zařazovat i do celého kraulového záběru. Pro tyto účely je možné zařazovat různé změny rychlosti či trajektorie fáze přenosu. My uvádíme dva příklady, jak je možné změnit trajektorii pohybu. Střídavé přenášení paže přesouvá těžiště těla a klade tak zvýšené nároky na udržení plavecké polohy.
Nejčastější chyby:
- Neudržení plavecké polohy
- Nadbytečná rotace těla
- Přílišné zanoření pod hladinu
Nácvik kraulového kopu s balanční pomůckou
Toto cviční se používá pro rozvoj stabilizace trupu při tréninku kraulového kopu. Balanční pomůcka posouvá těžiště plavce a zvyšuje nároky na správné provedení kopu. Při nesouměrném kopu často dochází k ztrátě stability a pádu z balanční pomůcky.
Nejčastější chyby:
- Neschopnost plavce udržet stabilitu, nesouměrný kop