Rozvoj “pocitu vody“

Nácvik scullingu s kraulovým kopem

Video 4.1: Nácvik scullingu s kraulovým kopem

Sculing je často používaným cvičením pro rozvoj vnímání proudění vody na náběhové hraně dlaně. Plavec se učí najít nejefektivnější dráhu, při níž má nejvyšší rychlost a pohyb ho stojí co nejméně energie. Varianta s kraulovým kopem je vhodná v začátcích nácviku, kde síla záběru ještě není příliš velká.

Nácvik scullingu v poloze na znak

Video 4.2: Nácvik scullingu v poloze na znak

Nácvik scullingu je možné provádět v mnoha variantách s různými polohami těla a paží. Na videu uvádíme příklad v poloze na zádech, která je náročnější na udržení správné polohy těla. Další možnosti jsou na břiše ve vzpažení, ve vzpažení se skrčenými lokty (nácvik vysokého lokte), v záběru (ze vzpažení do připažení); na zádech ve vzpažení směrem za hlavou / za nohama, v připažení za hlavou/ za nohama atd..

Nácvik scullingu s plaveckými packami

Video 4.3: Nácvik scullingu s plaveckými packami

Plavecké packy bez pevné fixace mohou urychlit proces učení výběru nejvhodnější trajektorie, jelikož packy jsou k ruce přichyceny pouze otvorem pro palec a v případě vzniku nevhodného víření na dlani nedrží.

Nejčastější chyby:

  • Špatná trajektorie pohybu
  • Příliš rychlý nebo pomalý pohyb

Nácvik kraulového záběru paží: přechodná fáze – “catch“

Video 4.4: Nácvik kraulového záběru paží: přechodná fáze – “catch“

Pro nácvik co nejefektivnějšího začátku záběru kraulových paží používáme cvičení pro rozvoj tzv. “catche“. Toto cvičení slouží k nalezení nejvhodnější trajektorie pohybu v počáteční fázi záběru a nácviku tzv. vysokého lokte.

Nejčastější chyby:

  • Loket nezůstává u hladiny, záběr celou paží
  • Špatný úhel v předloktí
  • Špatná trajektorie pohybu

Cvičení pro rozvoj vnímání odporu vody

Video 4.5: Cvičení pro rozvoj vnímání odporu vody

Jedná se o cvičení, kdy je fáze přenosu prováděna pod vodou. Plavec rozvíjí “pocit vody“ a vnímání odporu vodního prostředí.

  • Plavec nedokáže udržet správnou polohu těla
  • Plavec ve fázi odporu klesne příliš pod hladinu

Nácvik techniky kraul s balónkem v dlani

Video 4.6: Nácvik techniky kraul s balónkem v dlani

Vlivem změny záběrové plochy na méně výhodný kulovitý tvar je plavec nucen hledat nejefektivnější dráhu záběru. Vhodné je kombinovat cvičení s pomůckou a normální provádění plaveckého způsobu. Kontrast pocitu změny kvality záběrové plochy umocňuje vnímaní optimálního provádění plaveckého záběru. Cvičení je možné provádět i bez pomůcek jen se změnou záběrové plochy (pěsti, dva prsty…).

Potápěč

Video 4.7: Potápěč

Potápěč je cvičení, ve kterém se plavec učí pracovat s odporem a výtlakem vody. Cílem cvičení je plynulá chůze po dně s pomocným prsovým záběrem paží.