Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Vodstvo a bažiny

Tato skupina zahrnuje jak otevřenou vodu, tak i zvláštní typy porostů podmíněné přítomností vody (bažiny). Klasifikace je důležitá, neboť udává stupeň překážky pro běžce a představuje objekty pro orientaci a umístění kontrol. Černá čára kolem vodních útvarů označuje jejich nepřekonatelnost za normálních povětrnostních podmínek. V suchých terénech mohou objekty obsahovat vodu jen v některých obdobích. Značí se modrou barvou.

301 Jezero

Velká vodní plocha je znázorněna bodovým rastrem. Malá vodní plocha se znázorňuje plnou barvou. Černá břehová čára označuje, že útvar nelze překonat. Plochy trvale porostlé rákosím se kreslí jako bažiny.

Barva: modrá 50%, černá.

Jezero

302 Rybníček

Když je jezero nebo rybníček menší než 1 mm2 na vytištěné mapě, břehová čára se vynechá.

Rybníček

303 Jáma s vodou

Vodou naplněná jáma nebo vodní plocha příliš malá pro zobrazení v měřítku. Umístění je v těžišti značky, značka je orientována k severu.

Jáma s vodou

304 Nepřekonatelná řeka

Nepřekonatelná řeka nebo kanál se kreslí s černými břehovými čarami. Břehové čáry jsou přerušeny v místě brodu. Pro nepřekonatelné vodní toky užší než 0,2 mm v tiskovém měřítku se použije místo modré 50% modrá 100%.

Barva: modrá 50 %, černá.

Nepřekonatelná řeka

305 Překonatelný vodní tok

Překonatelný vodní tok široký nejméně 2 m. Šířka vodního toku nad 5 m se znázorňuje v měřítku.

Překonatelný vodní tok

306 Překonatelný malý vodní tok

Překonatelný vodní tok (včetně větších odvodňovacích příkopů) široký méně než 2 m. Pro zlepšení čitelnosti se odvodňovací příkopv bažině znázorňuje jako překonatelný vodní tok (305).

Překonatelný malý vodní tok

307 Malý vodní příkop

Přírodní nebo umělý malý vodní příkop (vodoteč), který může obsahovat vodu pouze občas. Značí se přerušovanou čarou.

Malý vodní příkop

308 Úzká bažina

Bažina nebo vodní průsak, které jsou příliš úzké pro znázornění značkou 310 (užší než asi 5 m). Značí se tečkovanou čarou.

Úzká bažina

309 Nepřekonatelná bažina

Bažina, která je nepřekonatelná, nebo nebezpečná pro běžce. Značka je ohraničena černou čarou.

Nepřekonatelná bažina

310 Bažina

Překonatelná bažina, obvykle s výrazným okrajem. Značka může být kombinována se značkami pro porost ke znázornění průběžnosti a otevřenosti.

Barva: modrá (se žlutou/zelenou).

Bažina

311 Nevýrazná bažina

Nevýrazná nebo sezónní bažina nebo oblast postupného přechodu od bažiny k pevné zemi, která je překonatelná. Okraj je obvykle nezřetelný a porost podobný jako v okolním terénu. Značka může být kombinována se značkami pro porost ke znázornění průběžnosti a otevřenosti.

Nevýrazná bažina

312 Studna

Studny a obezděné prameny, které jsou v terénu jasně viditelné.

Studna

313 Pramen

Vývěr vody se zřetelným odtokem. Značka je orientována k otevřenému odtoku. Nemá-li pramen zřetelný odtok, vyjádří se značkou orientovanou k severu.

Pramen

314 Zvláštní vodní objekt

Zvláštní malý vodní objekt. Definice značky musí být uvedena v legendě mapy.

Zvláštní vodní objekt
Mgr. Jan Došla, Ph.D. |
CUS, Fakulta sportovních studií, Masarykova univerzita |
Návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |