Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku
     

Volný způsob běhu na lyžích – technika, metodika

Tato multimediální učebnice navazuje na publikaci s názvem Běh na lyžích – Volný způsob běhu, která je zaměřena na využití při nácviku a zdokonalení techniky bruslení na lyžích a obsahuje širokou zásobu cvičení pro začátečníky i pokročilé běžce. Nová učebnice se zabývá teoretickými základy volného způsobu běhu, kinetickou a kinematickou charakteristikou a popisem jednotlivých technik. Oba výukové materiály na sebe těsně navazují, v této nové učebnici studenti získají podrobné vědomosti o podstatě techniky volného způsobu běhu, ve starším projektu se seznamují s možnostmi jejího nácviku a zdokonalení.

Běh na lyžích znamená jak vrcholový sport zaměřený na maximální výkonnost, tak i lyžařskou turistiku spojenou s prožíváním krás zimní přírody. K tomu je potřeba zvládnout dostatečný počet lyžařských dovedností na odpovídající úrovni. U lyžařské turistiky si spojujeme dovednosti se základními lyžařskými prvky a chůzí skluzem, u běhu na lyžích na rozdíl od rekreační výkonnosti zvládnutí široké škály technik, které nám umožňují rychlý pohyb. V posledních třech desetiletích prošlo běžecké lyžování velmi bouřlivým vývojem. Přispěla k tomu komercionalizace sportu, rozvoj sportovního průmyslu a moderních technologií, které se uplatňují ve výrobě lyžařské výzbroje a výstroje, zkvalitnění tréninku a zejména vznik nové techniky běhu – volného způsobu (bruslení). Volný způsob běhu přinesl zvýšení průměrné rychlosti závodníků až k 7 m/s v současné době a znamenal pokrok v dalším vývoji běhu na lyžích. Tento vývoj nutně znamenal prudký rozvoj metodiky a teorie zabývající se tímto způsobem běhu na lyžích. Tento učební program se zabývá popisem jednotlivých technik bruslení a jejich výukou.

Volný způsob běhu na lyžích, technika a metodika
Volný způsob běhu na lyžích, technika a metodika
výukový program Fakulty sportovních studií Masarykova univerzita Brno
PaedDr. Pavel Korvas, CSc. |
OMotor KKin, Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity |
Návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |
Stránky Fakulty sportovních studií MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2010

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.