Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Riziko vodního prostředí

Při sportech, které se odehrávají ve vodním prostředí, jako jsou např. vodáctví, kanoying, rafting, surfing, windsurfing, jachting, veslování, dálkové plavání, triatlon atd., nelze zanedbat nebezpečí utonutí. Utonutí je ukončení života v důsledku zástavy dýchání a posléze krevního oběhu.

Nezřídka dochází ke zbytečné smrti tím, že před akcí nezjistíme nebo nezabezpečíme plaveckou schopnost rekreačních vodáků, nepoužijeme záchranné vesty a doprovodný člun, neznáme organizaci bezpečného pohybu ve vodě, nezabráníme podchlazení, přehřátí, únavě, úrazu skokem do vody s nízkým dnem atd.

Příčiny a mechanizmy tonutí

K selhání plicních funkcí (ventilace, respirace, perfúze) vedou různé příčiny a mechanismy:

• Uzavření dechových cest následkem křečového stažení hrtanu (laryngospasmu) při vdechnutí malého množství vody vede ke ztrátě ventilace a respirace.
  • Vniknutí vody do plic zablokuje všechny plicní funkce, včetně perfúze:
    • V případě sladké vody (říční, jezerní, bazénová apod.) dochází k přechodu vody z plic do krevního oběhu a rychlému snížení koncentrace krve (hemodiluce) a rozpadu červených krvinek (hemolýza).
    • V případě slané mořské vody, která je díky většímu obsahu minerálu více koncentrovaná než krev, dochází k osmotickému natažení vody z krve do plic, následnému otoku plic a zvýšení koncentrace krve v plicním řečišti (hemokoncentrace).
  • Méně často se příčinou uzavření dechových cest a selhání plic při vodních sportech stávají vdechnutí cizího tělesa (i hmyzu), alergický otok hrtanu po bodnutí hmyzem, úraz.
Příčiny a mechanizmy tonutí
Obr. 07.01-01 Příčiny a mechanizmy tonutí.

Léčba a prevence tonutí

Léčba vyžaduje urychleném vytáhnutí člověka z vody a zahájení Kardiopulmonální resuscitace.

Prevence spočívá v zabezpečení následujících podmínek:

• dobrá schopnost sportovců plavat ve vodě
  • dobrá znalost plaveckých schopností sportovců
  • znalost organizace a metodiky záchranných prací
  • používání záchranné vesty a záchranné lodi
  • spojení na záchranáře a převoz do zdravotnického zařízení
  • dobrá schopnost doprovodu ke resuscitaci
  • odstranění prvotních příčin tonutí (únava, prochladnutí, přehřátí, úraz, …)
prof. MUDr. Jan Novotný, CSc.kolektiv |
Fakulta sportovních studií, Masarykova univerzita |
Návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |
Stránky Fakulty sportovních studií MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2015

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.