Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku
     

Závěr

Dokument „Základy metod korekce refrakčních vad“ obsahuje kapitoly, které jsou řazeny logicky podle toho, jak jsou obvykle jednotlivé vyšetřovací metody řazeny v rámci optometrického vyšetření. Při studiu jednotlivých kapitol je tedy možné si uvědomit a zároveň pochopit souvislosti mezi jednotlivými kroky, které je doporučeno provádět při korekci refrakční vady a poruch binokulárních funkcí.

Jedním z prvních kroků je tedy důkladná anamnéza včetně zjištění potřeb a habituální korekce pacienta. Následuje objektivní vyšetření refrakční vad a v další fázi subjektivní refrakce jednou ze zvolených metod. V rámci subjektivní části vyšetření by nemělo být opomenuto monokulární sférické dokorigování ani analýza a korekce binokulárních anomálií, nejčastěji heteroforie a fixační disparity. Finálním krokem je pak binokulární sférické dokorigování s adaptací korekce na nekonečno. U všech pacientů se zároveň provádí kontrola schopnosti práce na blízko, u presbyopů nesmí chybět stanovení přídavku na blízko a jeho ověření.

I přes značné množství teoretických informací obsažených v tomto dokumentu, je třeba mít na paměti, že takto sestavený koncept vyšetření je pouze jednou z mnoha možných kombinací vyšetřovacích metod, přičemž si každý specialista upravuje skladbu a pořadí jednotlivých kroků podle vlastního uvážení, které by však mělo být podloženo logickou úvahou a nejlépe osobní zkušeností. Je třeba si ale uvědomovat základní zákonitosti fyziologicko-patologických procesů v lidském organismu, které do jisté míry limitují při tvorbě nesmyslných a chaotických vyšetřovacích postupů. Nezpochybnitelným faktem však zůstává, že rozhodujícím faktorem, který vypovídá o kvalitě práce optometristy, je spokojenost klientů s výslednou korekcí a jejich zrakový komfort.

Dokument, který jste právě přečetli, si neklade jako ambici přinést zcela komplexní sborník vyšetřovacích metod, nýbrž posloužit jako prvotní průvodce základními vyšetřovacími postupy, ke kterým je třeba připojit vlastní znalosti z medicíny, technických a přírodovědných okruhů.

Na práci optometristy je vzrušující, že ke správnému cíli může mnohdy vést několik různých cest.

Stránky Lékařské fakulty MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2016

Centrum interaktivních a multimediálních studijních opor pro inovaci výuky a efektivní učení | CZ.1.07/2.2.00/28.0041