Bez náčiní – statický strečink
Doporučený ročník: 1.–5.
Téma vyučovací hodiny: Univerzální
Pomůcky: bez pomůcek
Motivace: ZVLÁDNEME TO?
Rušná část
Pomůcky: bez pomůcek
Učitel rozdělí třídu žáků na 3 skupiny. První skupina jsou lotři, kteří se snaží chytit druhou skupinu smrtelníků, ale třetí skupina, andělé strážní se lotrům v tom snaží všemožně zabránit a smrtelníky ochránit. Andělé se však nesmí lotrů dotýkat. Pokud je nějaký smrtelník chycen, stává se nemilosrdným lotrem, který může honit ostatní smrtelníky. Hra končí po uplynutí časového limitu, nebo když už jsou všichni smrtelníci přeměněni na lotry.
Časová dotace: 3–5 min.
Průpravná část
Pomůcky: nejsou
1 | Popis |
Stoj zánožný levou, připažit
|
|
Cíl | mobilizace kloubů ramene a kotníku | ||
Motivace | „zvládneš dva cviky současně?“ | ||
2 | Popis |
stoj spatný, skrčit vzpažmo zevnitř, ruce v týl
|
|
Cíl | protažení hlubokých svalů šíjových a horní části trapézového svalu | ||
Motivace | „prozkoumej svoje tenisky“ | ||
3 | Popis |
stoj rozkročný, upažit levou, skrčit upažmo pravou
|
|
Cíl | protažení prsního svalstva, posílení mezilopatkového svalstva | ||
Motivace | „lukostřelče, pořádně napni luk“ | ||
4 | Popis |
široký podřep rozkročný, vzpažit
|
|
Cíl | protažení svalů trupu | ||
Motivace | „jak se rozprostírá duha?“ | ||
5 | Popis |
vzpor dřepmo
|
|
Cíl | protažení dolních končetin | ||
Motivace | „protáhni si nohy jako maratonský běžec před startem“ | ||
6 | Popis |
vzpor klečmo
|
|
Cíl | zpevnění těla, koordinace | ||
Motivace | „zkus udržet rovnováhu“ | ||
7 | Popis |
sed, pokrčit připažmo
|
|
Cíl | uvolnění oblasti beder a posílení břišních svalů | ||
Motivace | „jiný způsob přemístění se“ | ||
8 | Popis |
stoj spojný, připažit
|
|
Cíl | zpevnění těla, koordinace | ||
Motivace | „kyvadlo“ | ||
9 | Popis |
stoj spojný, skrčit upažmo, dlaně zapřít o sebe
|
|
Cíl | zpevnění celého těla, posílení svalů dolních končetin | ||
Motivace | „závodníku, cílová páska se blíží!“ |
Metodické poznámky:
Náplní průpravné části jsou cvičení z oblasti statického strečinku, výdrž v pozicích je především pro mladší děti velmi náročné, což se může projevit nesprávným prováděním cvičení.
Cvik č. 1 je pro některé žáky koordinačně náročný, lze ho nacvičit nejdříve po částech a následně tyto části spojit.
U cviku č. 5 dbáme na to, aby lýtko a stehno svíraly pravý nebo tupý úhel.
Při provedení cviku č. 6 se žáci nesmí prohýbat v bedrech.