Volejbalový míč
Doporučený ročník: 4.
Téma vyučovací hodiny: Míčové hry – volejbal
Pomůcky: 1 volejbalový míč pro každého
Motivace: VOLEJBALOVÝ TRÉNINK
Rušná část
Pomůcky: 1 volejbalový míč pro každého z honěných a pro dvojici honičů
Každý žák má volejbalový míč. Jeho úkolem je za vymezený časový úsek provést co nejvíce přihrávek postupně o všechny čtyři stěny tělocvičny (žáci postupují k další stěně vždy po jedné přihrávce, stěny je nutné pravidelně střídat). Učitel určí a označí (např. barevnými šátky, rozlišovacími dresy apod.) dvojici honičů. Honiči si nahrávají společným míčem, jejich úkolem chytit honěné tím způsobem, že se jich jeden z nich dotkne míčem, který mu druhý předtím přihrál. Pokud je žák takto „chycen“, zůstává ve hře, musí ale začít s počítáním přihrávek od nuly. Honič může s míčem udělat nanejvýš 1 krok. (Tůma, Tkadlec, 2010, s. 51)TŮMA, Martin a Jiří TKADLEC. Hry s míčem pro děti. 2., dopl. vyd. Praha: Grada, 2010, 112 s. ISBN 9788024734897.
Dvojice honičů si počítá chycené žáky. Po minutě a půl učitel honiče vymění. Na konci každého kola se učitel zeptá žáků, jakých výsledků dosáhli a po druhém kole vyhodnotí úspěšnější honiče. Honění žáci pomocí dřepu – podřepu – výponu předvedou, zda se zlepšili – dosáhli stejného počtu – zhoršili oproti prvnímu výsledku.
Varianty:
- Honění žáci se s míčem pohybují pouze driblingem/pozpátku/s míčem nad hlavou.
- Učitel určí více honících dvojic, ale současně zvýší počet přihrávek před „chycením“ na tři.
- Způsob přihrávek o stěnu učitel specifikuje podle dosažené pokročilosti žáků – s tlesknutím / výskokem / otočením apod.
Časová dotace: 2 x 90 s
Průpravná část
Pomůcky: volejbalový míč pro každého
1 | Popis |
stoj rozkročný, míč před tělem
|
|
Cíl | vydýchání, protažení | ||
Motivace | „každý volejbalista se po rozběhání řádně vydýchá“ | ||
2 | Popis |
stoj rozkročný, upažit, míč v pravé
|
|
Cíl | protažení svalů krku, paží a trupu | ||
Motivace | „balancování míče“ | ||
3 | Popis |
stoj rozkročný, míč nad hlavou
|
|
Cíl | protažení svalů trupu | ||
Motivace | „příprava svalů trupu na smeč“ | ||
4 | Popis |
překážkový sed levou, míč před prsa
|
|
Cíl | protažení svalů trupu a dolních končetin | ||
Motivace | „pohyb míče přes síť“ | ||
5 | Popis |
klek, míč mezi lýtky na zemi
|
|
Cíl | protažení svalů trupu a končetin | ||
Motivace | „volejbalista si nikdy nesedá na míč“ | ||
6 | Popis |
leh na břiše, míč nad hlavou
|
|
Cíl | posílení mezilopatkových svalů | ||
Motivace | „volejbalisté trénují rychlou manipulaci míčem“ | ||
7 | Popis |
klek sedmo, míč před tělem
|
|
Cíl | protažení svalů zadní strany trupu | ||
Motivace | „odpočinek“ | ||
8 | Popis |
dřep, míč před tělem na zemi
|
|
Cíl | protažení svalů těla a správné držení těla | ||
Motivace | „hrdý stoj při nástupu před zápasem“ | ||
9 | Popis |
stoj spojný, míč vedle chodidel na zemi
|
|
Cíl | posílení svalů dolních končetin | ||
Motivace | „trénink výskoků u sítě“ |
Metodické poznámky:
Míče dětem často padají, což narušuje plynulé rozcvičení. Při přeskocích upozorníme děti na nebezpečí doskoku na míč, míč musí být v klidu.