Masaryk University, Faculty of Science, Department of Mathematics and Statistics doc. Mgr. Petr Hasil, Ph.D. Kotlářská 267/2, 611 37 Brno, Czech Republic T: +420 549 49 1480, E: hasil@math.muni.cz, www.math.muni.cz Bank account: KB Brno, Ref. No.: 85636621/0100, ID: 00216224, Tax ID: CZ00216224 1/1 Zápis z jednání Rady Ústavu matematiky a statistiky PřF MU Zasedání konáno prezenčně v zasedací místnosti ÚMS dne 1. 12. 2023 od 13 hodin Předsedající: doc. Mgr. Petr Hasil, Ph.D. (ředitel ÚMS) Přítomní členové Rady: prof. RNDr. Ivanka Horová, CSc. prof. RNDr. Zdeněk Pospíšil, Dr. prof. RNDr. Jiří Rosický, DrSc. prof. RNDr. Roman Šimon Hilscher, DSc. Omluvení členové Rady: prof. RNDr. Josef Janyška, DSc. prof. RNDr. Radan Kučera, DSc. Hosté: doc. Mgr. Ondřej Klíma, Ph.D. (člen vedení ÚMS) doc. Mgr. Jan Koláček, Ph.D. (senátor PřF MU) doc. Mgr. Josef Šilhan, Ph.D. (senátor PřF MU) Body programu: 1. Návrh na pamětní desku (prof. Otakar Borůvka) 2. Rozvoj výuky a hodnocení studijních programů 3. Změna tajemníka ÚMS 4. Informace o ekonomické situaci na ÚMS 5. Různé Průběh jednání: 1. P. Hasil informoval Radu o žádosti Společnosti Otakara Borůvky (SOB) ohledně možnosti umístit na budovu ÚMS pamětní desku na počest prof. Otakara Borůvky a popsal další aktivity SOB v souvislosti s nadcházejícím 125. výročím narození prof. Borůvky. Rada s návrhem souhlasí. V diskusi padl dotaz ohledně změny budovy ústavu (tehdy katedry) matematiky od doby působení prof. Borůvky. Úmyslem je umístění pamětní desky na současnou budovu matematiky. Zmíněna byla i případná pamětní deska pro prof. Eduarda Čecha (podobná iniciativa zatím nebyla představena). 2. P. Hasil krátce popsal hlavní body z hodnocení studijních programů a zejména úmysl sestavit pracovní skupinu pod vedením doc. Koláčka za účelem přípravy bakalářského a magisterského studijního programu (nebo specializace) se zaměřením na matematiku s informatikou a data science. V diskusi byly probrány podobné programy na dalších školách v ČR a nutnost zapojení do výuky v této oblasti. Dále P. Hasil popsal výhled na doktorská stipendia a očekávané změny ve Studijním a zkušebním řádu MU. Rada vzala informace na vědomí. 3. P. Hasil popsal změnu tajemníka, dr. Vondra byl ředitelem odvolán a na tuto pozici byla jmenována Radka Paliánová. V diskusi bylo konstatováno, že se tímto vracíme k osvědčenému způsobu rozdělení administrativní agendy, a byl zodpovězen dotaz k upřesnění, že pedagogickým zástupcem ÚMS zůstává dr. Vondra. 4. P. Hasil popsal zejména rozdíl ve financích a nákladech mezi roky 2022 a 2023 a nové informace o výhledu na rok 2024 s ohledem na očekávaný pokles DKRVO. Opět zdůraznil, že i v takové situaci je nutné dbát na personální zabezpečení důležitých oblastí výuky a výzkumu, je tedy počítáno s výběrovým řízením pro oblast numeriky (na pozici lektora), protože je velmi nadějné, že se přihlásí kvalitní kandidát. Rada vzala informace na vědomí. 5. P. Hasil sdělil svůj úmysl sejít se s omluvenými členy Rady, se kterými si již domluvil schůzku v náhradním termínu. Zapsal a zápis po vypořádání připomínek členů Rady schválil: V Brně dne 21. 12. 2023 doc. Mgr. Petr Hasil, Ph.D.