Obrázek kurzu

Sociální práce je profese zaměřená na pomoc lidem, kteří se ocitli v obtížné životní situaci. Sociálním pracovníkem nemůže být kdokoliv – potřebuješ k tomu odborné vzdělání. Zajímá Tě, co příprava pro tuto profesi obnáší? Otevíráme možnost nahlédnout do naší výuky. Podzimní škola sociální práce je sestavena z pěti přednášek. Nabízíme aktuální témata, která diskutujeme s našimi studenty. Představíme současné trendy v práci s dětmi a rodinami, s lidmi s handicapem lidmi duševním onemocněním nebo s lidmi se závislostí. Do přednášek se zapojí také klienti sociální práce, zařadíme zajímavé výsledky našich výzkumů, potkáte se s našimi studentkami, které se podílejí na unikátním projektu pro lidi bez domova. A na závěr vám ukážeme, jak se vy sami můžete podílet na řešení sociálních problémů ve svém okolí. Sociální práce je velké dobrodružství. Klikněte (na přihlášku) a připojte se.


Přednášky se konají ve čtvrtky od 17:30 - 19:00 hodin.

Logo fakulty
Fakulta sociálních studií

Podzimní škola sociální práce

https://is.muni.cz/ekurzy/POSPR Zkopírovat odkaz do schránky

zdarma
Přihlásit se do e-kurzu
Pokud už e-kurz studujete, přihlaste se do IS MU.
Přihlašování probíhá od 25. 10. 2021 do 8. 11. 2021

Lektoři

Mgr. Jitka Navrátilová, Ph.D.
jitkanav@mail.muni.cz
Mgr. Miloš Votoupal, Ph.D.
votoupal@mail.muni.cz
Mgr. Jiří Vander, DiS., Ph.D.
vander@fss.muni.cz
Mgr. Adéla Kubíčková
450508@mail.muni.cz
doc. PhDr. Kateřina Kubalčíková, Ph.D.
kubalis@fss.muni.cz

Osnova e-kurzu

  • 11. 11. – Kdy se dětem dobře daří? (Jitka Navrátilová)
    Jaké je rodičovství a jaké dětství, když je jeden z rodičů ve výkonu trestu odnětí svobody? Proč je důležité se tím zabývat? Jak mohou pomoci odborníci? Co může v takové situaci nabídnout právě sociální práce? Toto je téma jednoho z našich výzkumných projektů, s jehož výsledky se můžeš seznámit.

  • 18.11. – Život lidí s handicapem bez obalu (Miloš Votoupal)
    Mají v naší společnosti lidé s handicapem šanci prožít život jako ostatní? Funguje u nás integrace? V čem jsou překážky? A jaká je role sociálních pracovníků při začleňování lidí s handicapem do běžného života? Odpovědi nabídne nejen profesionál, ale zapojí se také samotní klienti.

  • 25. 11. – Cesta životem s psychickým onemocněním – o nás s námi (Jiří Vander)
    Duševních onemocnění přibývá. Je na to společnost připravena? Umíme lidem s těmito diagnózami pomoci? A kdo by měl pomoc zajišťovat? Představíme unikátní způsob vzdělávání studentů sociální práce ve spolupráci s peer-lektory, kterými jsou lidé s duševním onemocněním. Zapojí se také do přednášky.

  • 2. 12. - Škola života – studentská praxe v době covidové (Adéla Kubíčková)
    Studium sociální práce rozhodně neznamená pouze sedět ve škole a učit se teorie. Součástí je praxe přímo v terénu. V první vlně covidu na jaře 2020 naše studentky se bez váhání aktivně zapojily do společného projektu Masarykovy univerzity, města Brna a nevládní organizace Podané ruce. Jedná se o unikátní projet pomoci lidem bez domova. V projektu působí stále a svoje zkušenosti předávají dalším studentům. Za své nasazení při pomoci druhým získali ocenění rektora MU.

  • 9. 12. – Sociální problémy mi nejsou lhostejné – jak se podílet na řešení (Kateřina Kubalčíková)
    Víš o tom, že většina rozhodnutí o řešení sociálních problémů se odehrává na místní úrovni? Jak to funguje? Kdo rozhoduje o tom, jaké pomoc bude dostupná nebo jaké vzniknou služby? Jak se mohu na takovém rozhodování podílet? A nevadí, že nejsem odborník na sociální oblast? Na tyto otázky nabídne odpověď poslední přednáška doplněná praktickými příklady a návody.