PORTFOLIO THEORY - EXERCISES 4 Dr. Andrea Rigamonti EXERCISE 1 Given the following series of returns /?! = 0.05, R2 = -0.02, R3 = -0.01, R4 = 0.1 and the following series of risk-free rates Rfl = 0.005, Rfi2 = 0.005, Rfi3 = 0, RfA = 0 compute the Sharpe ratio The Sharpe ratio is given by: E[Rp — Rf] mean excess return SR = SD(Rp — Rf) standard deviation of excess returns First, we compute the excess returns: Rexl = 0.05 - 0.005 = 0.045 Rex,2 = -0-02 - 0.005 = -0.025 Rex,3 = -o.oi - 0 = -0.01 RexA = 0.1 - 0 = 0.1 Then we compute the mean excess return and the standard deviation of excess returns: _ 0.045 - 0.025 -0.01 + 0.1 Rex =-^-= 0.0275 T °2 — T _ 1 ^{RexX — Rex) t=l (0.045 - 0.0275)2 + (-0.025 - 0.0275)2 + (-0.01 - 0.0275)2 + (0.1 - 0.0275): 3 0.0003 + 0.0028 + 0.0014 + 0.0053 * 3 a = V0.0032 « 0.0566 So, the Sharpe ratio is: 0.0275 SR = ——— « 0.48 0.0566 0.0032 EXERCISE 2 Given the following series of returns, compute the downside deviation with benchmark B = 0.01 Rt = 0.04, R2 = -0.02, R3 = -0.01, R4 = 0.1, R5 = 0.005 The semivariance is given by: T °* =^[Min(Kt-S,0)]2 t=i which means that every return above the benchmark must be replaced with 0 in the computations. Therefore, we subtract the benchmark from each return: R1-B = 0.04-0.01 = 0.03 R2-B = -0.02 - 0.01 = -0.03 R3-B = -0.01 - 0.01 = -0.02 R4-B = 0.1-0.01 = 0.09 R5-B = 0.005 - 0.01 = -0.005 Now we apply the formula: _ 0 + (-0.03)2 + (-0.02)2 + 0 + (-0.005)2 -i = -—-X °"7 = X °"7 * °-117 0.72 0.72 We can finally apply the formula for the turnover: N TO, i=i This means we need to trade 25% of our wealth in order to update the weights. )t = ^Jwut - w^.jI = |0.2 - 0.175| + |0.2 - 0.408| + |0.1 - 0.117| = 0.25 EXERCISE 4 Consider an equally weighted portfolio of two assets, A and B, which experience the following monthly returns over three periods: RA1 = 0.1, RA2 = -0.05, RA3 = 0.15 RBil = 0, RBi2 = 0.05, RBi3 = 0.1 There are proportional transaction costs equal to 10 basis points. If we invested 10000 euro in such portfolio (i.e., 5000 in A and 5000 in B) at t = 0, how much money would we have at period t = 3, net of transaction costs (ignore the initial transaction costs required to start investing at time t = 0)? To compute the portfolio returns net of transaction costs we first need the turnover at each period: N where the formula for simplifies to N TO, i=l ,+ w, + Wift_! + Wix-t X i,t-l y"W liLiCwj,^! + Wift_! X R^) because the weights always sum to 1. At time t = 1 the turnover is zero. Therefore, we start from time t = 2: 0.5 + 0.5x0.1 0.55 wt-i =-=-« 0.524 A1 (0.5 + 0.5 x 0.1) + (0.5 + 0.5 x 0) 0.55 + 0.5 0.5 + 0.5x0 0.5 w„+, =-=-« 0.476 8,1 (0.5 + 0.5 x 0.1) + (0.5 + 0.5 x 0) 0.55 + 0.5 So, the turnover at time t = 2 is 2 T02 = ^K,2 - = |0.5 - 0.524| + |0.5 - 0.476| = 0.048 and the transaction costs at time t = 2 are TC2 = 0.048 X 0.001 = 0.000048 We do the same computations for t = 3: + _ 0.5 + 0.5 x (-0.05) _°-475 _ Wa2 ~ [0.5 + 0.5 x (-0.05)] + (0.5 + 0.5 x 0.05) ~ 1 ~ °-475 + _ 0.5 + 0.5x0.05 _ 0.525 _ Wfi'2 ~ [0.5 + 0.5 x (-0.05)] + (0.5 + 0.5 x 0.05) ~ ~T~ ~ °-525 So, the turnover at time t = 3 is 3 T03 = ^K,3 - w^2| = |0.5 - 0.475| + |0.5 - 0.525| = 0.05 and the transaction costs at time t = 3 are TC3 = 0.05 x 0.001 = 0.00005 We can now compute the returns net of transaction costs in all three periods: Ri.net = 0.5 x 0.1 + 0.5 x 0 - 0 = 0.05 Ri.net = 0.5 x (-0.05) + 0.5 x 0.05 - 0.000048 = -0.000048 R3.net = 0.5 x 0.15 + 0.5 x 0.1 - 0.00005 = 0.12495 Finally, we compute the value of the investment at t = 3: 3 v3 = v0 + v0 1 t=i = 10000 + 10000[(1 + 0.05)(1 - 0.000048)(1 + 0.12495) - 1] = 11811.41