V semináři jsme narazili na fakt, že v prezentaci vypadaly fonty nehezky (různá síla tahu, nepěkný kerning). Při zvětšení se ukázalo, že v PDF se zobrazuje bitmapa, a ne vektorové písmo.
Všechno vězí v balíku fontenc. Zvolím-li volbu T1 (Type 1), v logu se objeví:
LaTeX Font Warning: Font shape `T1/cmss/m/n' in size <4> not available
(Font) size <5> substituted on input line 29.
Font tedy nemám nainstalovaný, a proto se nahradí, do PDF se dostane bitmapa. Protože jsem nezvolila žádný font, použije se implicitní Computer Modern. Ten podle všeho neexistuje jako Type 1.
Pokud zvolím OT1 (OpenType), dostanu vektorové písmo, ale hrozné akcenty. Je to tím, že OT je 7bitový a akcenty se prostě přidají k existujícím znakům.
Zvolím-li IL2 (csFonty), jsou kerningy i akcenty pěkné. Jde totiž o fonty upravené (tuším, že Petrem Olšákem) tak, aby sazba v češtině a slovenštině vypadala pěkně.
Závěr estetický: T1 je dobrá volba, IL2 je pro češtinu a slovenštinu lepší. Cokoliv, co nemám nainstalované, není dobrá volba.
Další rozhodování mě čeká, pokud chci, aby se z textu dalo kopírovat pomocí Ctrl+C a Ctrl+V. Použiju-li T1, je výsledek zdaleka nejlepší, OT1 a IL2 vedou k nepoužitelnému výsledku. Závěr praktický: použít T1 a přimhouřit oko.
Další zkoumání mě přivedlo mezi jiné fonty: vyzkoušela jsem times (\usepackage{times}), palatino (\usepackage{palatino}) a dostala jsem se zpátky k Computer Modern, ale jeho novější variantě Latin Modern (\usepackage{lmodern}).
Závěr povšechný: přidám tedy řádek do preambule a budu mít pokoj. Díky za inspirativní dotaz.
Ukázky různých kombinací (jde o písmo v normalsize vysázené ve třídě article, ale zvětšené v Acrobat Readeru na 600 %):
Computer Modern, kódování T1
Computer Modern, kódování OT1
Computer Modern, kódování IL2
Latin Modern, kódování T1
Latin Modern, kódování OT1
Latin Modern, kódování IL2
Jiná písma než Computer Modern
Palatino, kódování T1
Palatino, kódování OT1
Palatino, kódování IL2
Times, kódování T1
Times, kódování OT1
Times, kódování IL2