Průvodce IB000 Matematické základy informatiky

Organizace studia, testů a zkoušek

Kterak studovat

IB000 = učebnové přednášky + povinná učebnová cvičení + domácí procvičení s online odpovědníky.

Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/auth/el/1433/podzim2018/IB000/op/UInf-lect--0.pdf

Přednášky

Účast na přednáškách sice není povinná, ale je důrazně doporučovaná, neboť některé přednášené myšlenky ani nelze pořádně zachytit na papíře a slovní a názorné podání je nejlepší. Pro případ výjimečné neúčasti ještě budete mít k dispozici online záznamy přednášek, ale nespoléhejte jen na ně. Snadno se totiž může stát, že stará technika nahrávání selže.

Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/el/1433/podzim2018/IB000/um/vi/

Hned po přednášce se na vykládanou látku můžete podívat z jiného úhlu v následujících automatizovaných příkladech. Ty jdou od úplných rutinních základů až po někdy značně obtížné problémy (ke kterým se třeba později vracejte).

Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/auth/el/1433/podzim2018/IB000/um/cvic/

Cvičení

Na látku jednotlivých lekcí (přednášek) předmětu navazují povinná cvičení, jejichž hlavním cílem je přemostit "propast" mezi suchou teorií z přednášek a použitím této teorie k řešení příkladů a problémů, které můžete potkat v dalším studiu a v praxi. Účast na cvičeních je povinná a kontrola probíhá prostřednictvím bodů udělovaných na malých testících ve cvičení. Blíže o tom v informacích o hodnocení předmětu dole.
Avšak pozor, nepředstavujte si, že jediným cílem cvičení je vás naučit mechanicky řešit příklady pro zkoušky, to určitě ne (i když si to mnozí studenti představují, ale k mechanickému procvičování příkladů přece mnohem lépe poslouží výše odkázané odpovědníky). Ne, hlavním cílem učebnových cvičení IB000 je studentům ukázat, jak získané matematické poznatky správně pochopit, zpracovat a využívat i v situacích a příkladech, na které nejsou dopředu nacvičeni...

Pamatujte: Skutečně nejhorší jsou studenti, co ani nebyli na přednášce, ani si přednášku před cvičením neprostudovali! Těm pak ani dobře vedené cvičení nemá jak pomoci, není tam čas na jejich neznalosti brát ohled a je to celkově jen ztráta času pro ně i cvičícího.

Dobré rady pro začátek

Jelikož předmět IB000 je poměrně obtížný, zvláště pro studenty, co se příliš "nekamarádí" s matematikou, věnujte mu už během semestru patřičnou pozornost i mimo samotné přednášky a povinná cvičení. Berte proto na vědomí několik dalších rad do studia:

  • Zapojte se sami či s kamarády do domácího řešení procvičovacích odpovědníků po jednotlivých lekcích, bude se vám to hodit. A pamatujte, že učebnová cvičení IB000 neslouží k tomu, abyste se v nich "nadrilovali" na zkoušky, nýbrž abyste si lépe a do hloubky osvojili teorii přednášenou na přednášce. K samotnému procvičování příkladů k testům a ke zkouškám slouží právě odpovědníky každé lekce, které byste si měli procvičovat ihned po přednášce! (A v případě těžkostí se případně pak ptát na cvičeních.) A pokud odpovědníky na domácí zábavu nestačí, jsou ve zdejších materiálech přidány ještě další slovní příklady, které částečně obsahují i vzorová řešení.
  • Při samostatném řešení a procvičování příkladů uvidíte, jak různorodě lze nabyté vědomosti uplatnit u konkrétních problémů, včetně (především) takových, na které jste nebyli dopředu "trénováni". I když pak v praxi budete narážet na problémy a úkoly jiného typu, umění aplikovat teoretické vědomosti na řešení libovolných budoucích úkolů vám zůstane...
  • Samotná osnova IB000 přímo odkazuje na materiály z přednášky, odpovědníky k samostatnému procvičení, rámcový obsah cvičení, zmíněné přídavné slovní příklady se vzorovým řešením, doplňkové materiály na internetu a také přidává odkazy na hodnotná diskusní vlákna z minulých let vztahující se ke konkrétnímu učivu.
  • Pro obecné dotazy k výuce a odbornou diskusi o přednášené látce slouží v IS předmětové diskusní fórum, kde vám budou určení cvičící promptně odpovídat a hlavně je vyučujícím garantována odborná správnost odpovědí. Snažte se udržovat diskusní vlákna fóra přehledná, tj nejprve se dívejte, zda už k vaší tématice je založeno vlákno jinými, a přispívejte do něj. Pokud je téma nové, volte název zakládaného vlákna výstižně, aby se diskuse mohla rozvinout.

Testy a zkoušky

Komplexní hodnocení ukončení předmětu se skládá z následujících (povinných) částí...

Semestrální průběžné

  • 3x domácí online testy po 8 bodů každý, řešené samostatně studenty v určeném rozmezí doma (bez možnosti opravy).
  • 3x prioritní nadílka bodů (opět bez možnosti opravy) za
    • školní semestrální test za 16 bodů (trochu jako domácí testy, ale hlídané a také s důkazy),
    • domácí písemný úkol za 16 bodů (poměrně obtížný na důkazy),
    • drobné testíky na cvičeních za celkem 12 bodů sečtených dohromady (organizují si sami cvičící).
  • Ze semestru je požadován zisk aspoň 4 bodů z testíků na cvičeních a celkem aspoň 10 prioritních bodů, tj. součet nezáporných zisků ze školního testu plus domácího úkolu plus testíků na cvičeních (plus bonusu níže) musí být alespoň 10 bodů. Z tohoto pravidla nejsou možné výjimky ani nebudou žádné opravy!
    • Prostě kdo toto (nakonec velice snadné) pravidlo nesplní, v předmětu končí už po semestru, neboť studovat se musí průběžně.
  • Do výsledku zkoušky či zápočtu se pak započítá součet čtyř lepších nezáporných z těchto šesti (3+3) činností.
    • Pro dobrou šanci na složení zkoušky doporučujeme získat alespoň 26 semestrálních bodů.
  • Dodatečnou (a nepovinnou) součástí semestrálního hodnocení jsou mimořádné bonusy pro nejlepší studenty, o jejichž možnostech získání budete informováni během semestru a na cvičeních. Ty se připočítají k pravidlu prioritních bodů i k celkovému semestrálnímu hodnocení.

Závěrečné (zkouškové)

  • Závěrečná povinná zkouška testem na počítači na 36 bodů, která se koná pod dozorem v učebně (a ke které je nejprve nutno splnit předchozí pravidlo prioritních bodů). Požadavkem pro úspěšné složení je zisk aspoň 51 bodů v součtu s celkovým semestrálním výsledkem a zároveň splnění výše uvedeného semestrálního požadavku, tj. zisku 4 bodů z testíků na cvičeních a celkem 10 bodů z prioritních.
    • Příklady na této zkoušce budou obdobné cvičícím odpovědníkům a domácím i školním testům, ale vše pod dozorem, obtížnější a s vyšším bodovým hodnocením 6x6. Rozhodně tam nečekejte nějaké snadné tipovací testy.
  • V případě úspěchu u počítačové zkoušky následuje (jako jediná nepovinná součást) písemná zkouška za až 30 bodů, obdobná starším písemkám zveřejněným v materiálech. Celkový součet pak určí známku E-A.
    • Písemná zkouška nemá žádné záporné body, pohoršit si už nemůžete a složení zkoušky máte po počítačové části jisté.
  • Některé studijní programy mají určeno předmět ukončit zápočtem (vybrat si však nemůžete). Zde platí stejné podmínky semestrálního hodnocení. S povinným ziskem prioritních bodů pak k udělení zápočtu stačí dosáhnout semestrálního výsledku aspoň 29 bodů.
Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/auth/el/1433/podzim2018/IB000/um/pis/

Termíny a náplň testů, písemek a zkoušek

Termíny a pokyny naleznete včas na tematickém fóru aktualit našeho předmětu  https://is.muni.cz/auth/df/aktuib000/. Online testy se vám také budou přímo objevovat v IS https://is.muni.cz/auth/el/1433/podzim2018/IB000/odp/ s příslušnými daty skládání.

Náplň všech semestrálních testů s výjimkou písemného domácího úkolu odpovídá příkladům z cvičných odpovědníků (jen pochopitelně dostanete jiné varianty a občas i nový typ příkladu). Stejné je to i s počítačovou částí zkoušky. Jedinou formální odlišností z nich je způsob skládání u školního semestrálního testu, kdy odpovědi místo ťukání do počítače zatrháváte na speciální odpovědní arch, který se pak oskenuje. Podstatně odlišná náplň pak je u písemného domácího úkolu a u navazující písemné zkoušky, v obou těchto případech budete (na papír) řešit zapeklité příklady a psát matematické důkazy svého řešení.

Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/el/1433/podzim2018/IB000/odp/

Bodování na cvičeních:

  • Povinná účast na cvičeních je místo tupého odškrtávání jmen v seznamu ohodnocena body za pravidelné lehké testíky (do celkového součtu 12 bodů). Tyto testíky si organizují a opravují cvičící sami podle svého a stejně jako jiné semestrální testy z nich není možná oprava.

  • Testíků na cvičeních bude zpravidla šest, každý po 2 bodech. Zkoušet budou především vaši připravenost na cvičení, tj. že budete vědět, co se probralo na přednášce (která je relevantní k danému cvičení). Termíny jsou zcela v pravomoci cvičícího a nemusí být oznámeny dopředu (ostatně účast na cvičeních je povinná a musíte být vždy připraveni). V případě omluvené neúčasti (podle IS) budete mít možnost psát náhradní testík v posledních cvičeních, po individuální dohodě s cvičícím.

  • Cvičící mohou nejlepším z vás udělit na cvičení bonusové body za mimořádnou aktivitu a znalosti, avšak tyto body nelze udělovat na posledních třech cvičeních. (Bonusové body se připočítávají k prioritním.)

Pomůcky k testům a zkouškám

Ohledně dovolených pomůcek a nápověd ke všem testům a zkouškám pod dozorem je jednoduchá politika:

  • Nesmíte používat žádné kalkulačky, mobily ani jinou výpočetní techniku. Veškeré pomocné výpočty musíte provádět sami ručně, nebude to obtížné. (Jen pokud má někdo zdravotní indikaci vylučující ruční provádění výpočtů, může požádat o výjimku.)
  • Nemáte dovoleno používat během testu žádné výukové materiály, jedinou povolenou nápovědou je jeden list A4 s vlastnoručně psanými (ne tištěnými) poznámkami k učivu.
  • Ke každému hlídanému testu či zkoušce si navíc musíte přinést ISIC kartu pro ověření identity.
  • A ke každé počítačové zkoušce si dopředu musíte zjistit svůj login na fakultních strojích a umět se v příslušné učebně přihlásit.